Rekabetin korunması hakkında kanun kapsamında oluşan ihlallerden anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu
Liability of joint stock company board members for violations occurring under the law on the protection of competition
  1. Tez No: 986493
  2. Yazar: ELİF DİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Rekabet Kurumu tarafından anonim şirketlere uygulanan idari para cezaları ile bu cezalar karşısında anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Rekabet ihlallerinin çoğunlukla şirket politikaları, yönetsel tercihler ve stratejik kararlarla yakından bağlantılı olması nedeniyle, bu tür ihlallerde yalnızca tüzel kişiliğin değil, yönetim organlarının da sorumluluğu gündeme gelmektedir. Tez kapsamında öncelikle rekabet hukuku çerçevesinde idari para cezası müessesesi ve bu cezaların dayandığı ihlal türleri detaylandırılmış; ardından Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğuna ilişkin düzenlemeler açıklanmıştır. Özellikle TTK m. 553 ve m. 369 gibi maddeler bağlamında kusura dayalı ve kusursuz sorumluluk halleri değerlendirilmiş, kurtuluş kanıtı ve sorumluluğun paylaştırılması gibi temel ilkeler incelenmiştir. Ayrıca, Rekabet Kurulu'nun kararları ışığında yöneticilerin uygulamada hangi durumlarda sorumlu tutulduğu analiz edilerek, Kurul'un sorumluluk rejimine yaklaşımı somut örneklerle ortaya konmuştur. Bu çerçevede, yöneticilerin görevlerini yerine getirirken göstermeleri gereken özen yükümlülüğünün sınırları ve iç denetim sistemlerinin etkisi de dikkate alınarak, rekabet ihlallerine karşı yönetim kurulu düzeyinde alınabilecek önleyici tedbirler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the legal liability of board members of joint-stock companies in the context of administrative fines imposed by the Turkish Competition Authority pursuant to Law No. 4054 on the Protection of Competition. Given that competition infringements are often closely linked to corporate strategies, managerial preferences, and decision-making processes, the issue of responsibility extends beyond the legal entity to include the company's governing bodies. Within this framework, the study first explores the administrative fine mechanism under competition law and the specific types of infringements that trigger such penalties. Subsequently, the legal responsibility of board members is analyzed under the Turkish Commercial Code, with particular emphasis on Articles 553 and 369, which regulate fault-based and strict liability, respectively. Key legal doctrines such as burden of proof, liability apportionment, and exculpation are discussed in detail. Moreover, the thesis evaluates the Turkish Competition Board's practical approach to executive accountability through selected case analyses. These decisions are used to illustrate the conditions under which board members have been held personally liable in practice. In this context, the boundaries of the duty of care, the role of internal compliance mechanisms, and the preventive responsibilities of board members are also addressed.