Abdurrezzâk El-Kâşânî'nin Hakâiku't-Te'vîl Fi Dekâiki't-Tenzîl adlı eserinin 3. cildinin (meryem – sâffât) tahkîk ve tahrîci
Critical edition and studying of the 3rd volume (sūrat maryam - sūrat al-ṣāffāt) of Abd al-Razzâq Al-Kâshânî's work called Hakâiku't-Te'vîl Fi Dekâiki't-Tenzîl
  1. Tez No: 986590
  2. Yazar: BAHATTİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Abdurrezzâk el-Kâşânî'nin (ö.730/1329) Hakâiku't-te'vîl fî dekâiki't-tenzîl adlı işârî tefsirinin 3. cildinin tahkîk ve tahrîci yapılmıştır. Abdurrezzâk el-Kâşânî 14. Yüzyılda İsfahan bölgesinde yaşamıştır. Kendisi Sühreverdiyye tarikatı şeyhlerindendir. Şeyhi Abdussamed b. Alî en-Natanzî'nin (ö. 699/1300) yönlendirmesi ile vahdet-i vücûd ekolü ile ilgilenmiştir. Kâşânî, Muhyiddin İbn Arabî'nin (ö.638/1240) Fusûsu'l-hikem adlı eserini şerh ederek vahdet-i vücûd ekolünün daha geniş kitleler tarafından anlaşılmasına ve yayılmasına katkıda bulunmuştur. Kâşânî'nin Hakâiku't-te'vîl fî dekâiki't-tenzîl adlı eseri işârî tefsir alanında yazılmıştır. Kur'ân-ı Kerîm'in tamamını dil, irab, meânî-beyân, tefsir ve te'vil başlıklarında incelemiştir. Tasavvuf tarihi açısından önemli olan bu eser kütüphanelerde el yazması olarak bulunduğu için Kâşânî'ye aidiyeti birçok araştırmacı tarafından anlaşılamamış, bu yüzden de üzerinde fazla çalışma yapılamamıştır. Kâşânî bu eserini yazmadan önce te'vil bölümünü Teʾvîlâtü'l-Ḳurʾân adı altında müstakil bir eser olarak kaleme almıştır. Bu eser sehven İbni'l-ʿArabî'ye nisbet edilerek ilim çevresinde meşhur olmuştur. Hakâiku't-te'vîl fî dekâiki't-tenzîl adlı eser dört ciltten ibarettir. Bu çalışmada üçüncü cildinin tahkîki yapılmıştır. Tahkîk biri Kâşânî'nin kendi yazmış olduğu müellif nüshası olmak üzere beş farklı el yazması arasında gerçekleşmiştir. Eserde geçen âyet, hadis ve şiirlerin tahrîci yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the third volume of Abd al-Razzâq al-Kâshânî 's (d. 730/1329) tafsir called Hakâiku't-te'vîl fî dekâiki't-tenzîl was reviewed and edited. Abdurrezzak al-Kashani lived in Isfahan in the 14th century. He is one of the sheikhs of the Suhrawardiyya sect. With the guidance of his sheikh, Abdussamed bin Ali en-Natanzî (d. 699/1300), he dealt with the waḥdat al-wujūd school. By annotating Muhyiddin Ibn Arabi's (d.638/1240) work called Fusûsu'l-Hikem, he contributed to the understanding and dissemination of the waḥdat al-wujūd school by wider masses. Kâshânî 's work named Hakâiku't-te'vîl fî dekâiki't-tenzîl was written in the field of ishari tafsir. He examined the whole of the Qur'an under the headings of language, irab, me'ani-declaration, tafsir and ta'wil. Since this work is found as a manuscript in libraries, its belonging to Kâshânî could not be understood by many researchers, so much work could not be done on it. Before writing this work, Kâshânî wrote the ta'vil section with the name Teʾvîlâtü'l-Ḳurʾân and this work became famous in the scientific community by mistakenly attributed to İbni'l-ʿArabî. The original of the work is in four volumes. In this study, the third volume was reviewed. The verification was carried out among five different manuscripts, one of which was the author's copy written by Kâshânî himself. The verses, hadiths and poems in the work have been corrupted. Kâshânî's life and his views in the studied work are briefly mentioned.