Sirtuin 1 ve sirtuin 2 proteinlerinin foliküler sıvı düzeyleri ve in vitro fertilizasyon sonuçlarıyla ilişkisi
Follicular fluid levels of sirtuin 1 and sirtuin 2 proteins and the associations of in vitro fertilization outcomes
  1. Tez No: 986591
  2. Yazar: MÜZEYYEN EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU DURSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda infertilite oranlarının giderek artması tanı ve tedaviye yönelik yeni stratejilerin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bununla birlikte infertilitenin altında yatan moleküler mekanizmalar günümüzde halen tam olarak bilinmemektedir. Sirtuinlerin üreme fonksiyonlarındaki rollerine dair giderek artan kanıtlar mevcuttur. Ancak kadınlarda foliküler sirtuin düzeyleri ile in vitro fertilizasyon (IVF) sonuçları arasındaki ilişkiler net değildir. Bu çalışmada insan foliküler sıvılarında, sirtuin 1 ve 2 protein düzeylerinin oosit kalitesi, fertilizasyon oranları, klivaj embriyo oranları ve kalitesi, blastosist oranları ve kalitesi ve gebelik oranlarını içeren kapsamlı IVF sonuçlarıyla karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezine, infertilite nedeniyle başvuran ve IVF tedavisi planlanan 18-40 yaş arasında, obezitesi olmayan ve erkek partneri infertil olmayan 50 kadın hastanın dahil edilecektir. Erkek partnerlerin infertilite durumları rutin spermiogram sonuçlarına göre belirlenecektir. Kadınların obezite durumları, rutin olarak yapılan boy ve kilo ölçümlerinden vücut kitle indeksi (VKİ)'nin hesaplanması ile belirlenecek ve VKİ > 25 olanlar çalışmaya alınmayacaktır. Rutin IVF tedavisi uygulanan hastaların, oosit toplama işlemi (OPU) sırasında elde edilen foliküler sıvılarında sirtuin 1 ve 2 proteinlerinin düzeyleri immunohistokimyasal yöntemle belirlenecektir. Sirtuin proteinlerinin foliküler sıvı düzeyleri ile oosit sayıları ve kaliteleri, fertilizasyon oranları, klivaj embriyo oranları ve kaliteleri, blastosist oranları ve kaliteleri ve gebelik oranları arasındaki ilişkiler istatistiksel yöntemle değerlendirilecektir. Sonuç olarak çalışmamız kadın infertilitesinin altında yatan moleküler mekanizmalara ışık tutabilir, infertilitenin tanı ve tedavisinde yeni yaklaşımların geliştirilmesine ve IVF uygulamalarında kaliteli embriyo geliştirilmesi ve gebelik ve canlı doğum oranlarının arttırılmasına olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The increasing rate of infertility in recent years necessitates the development of new strategies in the diagnosis and treatment of infertility. There is increasing evidence for the role of sirtuins in reproductive functions. However, the relationships between follicular sirtuin levels in women and in vitro fertilization (IVF) outcomes are not clear. This study aims to compare sirtuin 1 and 2 protein levels in human follicular fluids with comprehensive IVF outcomes including oocyte quality, fertilization rates, cleavage embryo rates and quality, blastocyst rates and quality, and pregnancy rates. The study will include 50 female patients between the ages of 18-40 who applied to Selçuk University Faculty of Medicine In Vitro Fertilization Center due to infertility and planned IVF treatment, who are not obese and whose male partners are not infertile. The infertility status of male partners will be determined according to routine spermiogram results. Women's obesity status will be determined by calculating body mass index (BMI) from routine height and weight measurements, and those with a BMI > 25 will not be included in the study. The levels of sirtuin 1 and 2 proteins in the follicular fluids obtained during oocyte retrieval (OPU) of patients undergoing routine IVF treatment will be determined by immunohistochemical method. The relationships between follicular fluid levels of sirtuin proteins and oocyte numbers and quality, fertilization rates, cleavage embryo rates and quality, blastocyst rates and quality, and pregnancy rates will be evaluated using statistical methods. As a result, our study may shed light on the molecular mechanisms underlying female infertility, may enable the development of new approaches in the diagnosis and treatment of infertility, and may enable the development of quality embryos and increase pregnancy and live birth rates in IVF applications.