Öğretmen adaylarının rekreasyon yönetim becerileri ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between teacher candidates' recreation management skills and life satisfaction using different variables
- Tez No: 986629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmada, öğretmen adaylarının rekreasyon yönetim becerileri ile yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasını ve söz konusu ilişkinin çeşitli demografik ve rekreatif değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan üniversite öğrencileri oluştururken, örneklemi ise, çalışmaya gönüllü katılacak olan ve evren içerisinde ulaşılabilir olan bireyler sağlamıştır. Yöntem: Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmış, veri setinin normal dağılım varsayımını karşılaması nedeniyle gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik testler uygulanmıştır. Örneklem sayısını belirlemek için G Power Testi güç analizi yapılmıştır. İki gruplu karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t-testi ve etki büyüklüğü için Cohen's d, çok gruplu karşılaştırmalarda ise ANOVA ve anlamlı farklılıklarda LSD post-hoc testi kullanılmıştır. Normal dağılımın sağlanmadığı olası durumlar için Mann–Whitney U ve Kruskal–Wallis testleri planlanmış olmakla birlikte, temel analizler parametrik yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Öğretmen adaylarının rekreasyon yönetim becerileri ile yaşam doyumu arasındaki ilişki Boş Zaman Yönetim Ölçeği'nde öğrenim görülen sınıf düzeyi ve kişisel gelir değişkenleri anlamlı bir farklılık göstermezken, cinsiyet, yaş, sportif aktivite yapma durumu, sportif aktivite türü, haftalık sportif aktivite yapma süresi, sportif aktivite yapma amacı, aile yapısı ve serbest zaman süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Yaşam Doyumu Ölçeği'nde cinsiyet, yaş, öğrenim görülen sınıf düzeyi, aylık kişisel gelir, aile yapısı, sportif aktivite türü, sportif aktivite amacı ve serbest zaman süresi değişkenleri anlamlı bir farklılık göstermezken, sportif aktivite yapma durumu, haftalık sportif aktivite süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Sonuç: Öğretmen adaylarının rekreasyon yönetim becerileri ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin çeşitli sosyo-demografik değişkene bağlı olarak etkilendiği ve değiştiği; bireylerin rekreasyon yönetim becerilerinin, yaşam doyumu üzerinde etkili bir belirleyici olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to reveal the relationship between teacher candidates' recreation management skills and their life satisfaction levels, and to examine this relationship in terms of various demographic and recreational variables. The population of the study consisted of university students enrolled at Kazım Karabekir Faculty of Education, while the sample was composed of volunteer participants who were accessible within the population. Method: A descriptive and correlational survey model was employed in the study, and parametric tests were utilized in group comparisons because the data set met the assumption of normal distribution. G Power Test power analysis was performed to determine the number of samples. Independent samples t-test was used for comparisons including two groups, and Cohen's d values were calculated to determine effect size. One-way ANOVA was applied for comparisons involving more than two groups, and in cases where statistically significant differences were obtained, LSD post-hoc test was conducted to identify the source of difference. Although Mann–Whitney U and Kruskal–Wallis tests were planned for potential cases in which the normality assumption might not be satisfied, the main analyses were carried out through parametric procedures. Result: The relationship between teacher candidates' recreation management skills and life satisfaction did not show a significant difference in the Leisure Time Management Scale according to the variables of grade level and personal income, but did show a significant difference according to the variables of gender, age, status of doing sports, type of sports activity, weekly duration of sports activity, purpose of doing sports activity, family structure, and duration of free time. While the Life Satisfaction Scale did not show a significant difference in the variables of gender, age, grade level, monthly personal income, family structure, type of sports activity, purpose of doing sports activity, and duration of free time, it did show a significant difference according to the variables of status of doing sports and weekly duration of sports activity. Conclusion: It may be stated that the relationship between teacher candidates' recreation management skills and life satisfaction is influenced and altered by various socio-demographic variables, and that individuals' recreation management skills may operate as an effective determinant of life satisfaction.