Küçük modüler reaktörlerin denizcilik sektörüne entegrasyonu: Enerji verimliliği, ekserji analizi ve sürdürülebilirlik perspektifi
Integration of small modular reactors into the maritimesector: an energy efficiency, exergy analysis andsustainability perspective
- Tez No: 986635
- Danışmanlar: DOÇ. VOLKAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Küçük Modüler Reaktörlerin (SMR – Small Modular Reactors) denizcilik sektörüne entegrasyonunu inceleyerek enerji verimliliği, ekserji performansı ve sürdürülebilirlik perspektifini değerlendirmektir. Çalışmada, bir konteyner gemisi için teorik bir SMR modeli kullanılarak enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Termodinamik hesaplamalar ve matematiksel modelleme ile gemi enerji sistemi performansı incelenmiş, MATLAB yazılımı kullanılarak sistem simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Enerji verimliliği analizleri, SMR entegrasyonunun gemi enerji sisteminde yüksek verimlilik sağladığını göstermiştir. Ekserji analizleri, enerji kayıplarının ve kullanılabilir enerji potansiyelinin belirlenmesine olanak tanımış, böylece sistemin termodinamik performansının optimize edilmesine katkı sağlamıştır. Ayrıca, emisyon analizi ve çevresel değerlendirmeler, SMR kullanımının fosil yakıtlı sistemlere kıyasla karbon ayak izini önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur. Tez, SMR'nin denizcilik sektörüne uygulanabilirliği, enerji ve ekserji performans kazanımları ile çevresel faydalarını bütüncül bir yaklaşımla sunması açısından özgün katkılar sağlamaktadır. Elde edilen bulgular, gelecekte denizcilik sektöründe sürdürülebilir ve düşük karbonlu enerji çözümlerinin geliştirilmesine rehberlik edebilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the integration of Small Modular Reactors (SMRs) into the maritime sector and to evaluate their energy efficiency, exergy performance, and sustainability perspective. In this study, a theoretical SMR model was applied to a container ship, and energy and exergy analyses were conducted. The ship's energy system performance was examined using thermodynamic calculations and mathematical modeling, and system simulations were performed using MATLAB software. Energy efficiency analyses showed that the SMR integration provides high efficiency in the ship's energy system. Exergy analyses allowed for the determination of energy losses and available energy potential, contributing to the optimization of the system's thermodynamic performance. Additionally, emission and environmental assessments revealed that SMR utilization significantly reduces the carbon footprint compared to fossil fuel-based systems. The thesis provides an original contribution by presenting a holistic assessment of SMR applicability in the maritime sector, highlighting energy and exergy performance gains along with environmental benefits. The obtained results can guide the development of sustainable and low-carbon energy solutions in the maritime industry in the future.