Refugees inside, refugees in sight: Visual narratives of Syrian and Ukrainian displacement in the European Union
Mülteciler içeride, mülteciler göz önünde: Avrupa Birliği'nde Suriyeli ve Ukraynalı mültecilerin görsel anlatıları
  1. Tez No: 986634
  2. Yazar: İREM KARAMIK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ARKAN TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği kurumlarının göçü görsel olarak nasıl anlattığını, özellikle Suriye ve Ukrayna mültecilerinin durumlarına odaklanarak incelemektedir. Teorik olarak, bu çalışma Uluslararası İlişkiler alanındaki estetik ve anlatı akımları arasında bir köprü kurmaktadır. Disiplin tarihinin büyük bir bölümünde görseller kenara itilmiş ve ikincil öneme sahip olarak görülmüştür. Bu çalışma, görsellerin kurumsal anlatılarda süsleyici değil, inşacı, tamamlayıcı değil, temel unsurlar olduğunu ortaya koymaktadır. Görsel Anlatı Analizi çerçevesinden hareketle, görsellerin soyut gösterimleri değil, uluslararası siyaseti hem yansıtan hem de oluşturan aktif anlam yapıcılar olduğunu savunmaktadır. Çalışma, görsel anlatıların unsurlarını (tema, nesne, renk şeması, sosyal/kültürel/politik referanslar, bağlam ve eşlik eden metin) belirleyen özgün bir metodolojik araç geliştirir ve bunu Avrupa Birliği'nin (AB) üç resmi medya arşivi olan AB Komisyonu Basın Köşesi, AB Haber Odası ve EUROPARLTV'den alınan 1.418 görselden oluşan bir külliyata uygular. Analiz, çarpıcı bir asimetri örüntüsü ortaya koymaktadır: AB görselleri, Suriyeli mültecileri dışsallaştırılmış ve sınırlandırılmış alanlarla ilişkilendirirken, Ukraynalı mülteciler daha misafirperver sahnelerde, örneğin kabul merkezlerinde, okullarda ve Avrupalı ev sahiplerinin evlerinde görünmektedir. Ayrıca, AB organlarının görsel anlatılarının daha geniş siyasi işlevlerini yansıttığı da belirtilebilir: Komisyon, yürütme organı olarak anlatılar oluştururken, Parlamento halk odaklı görselleştirir, Konsey ise ulusal çıkarları dengeleyerek arabulucu rolünü görsel olarak yerine getirir. Suriyeli ve Ukraynalı mültecilerin hikayelerinin görsel olarak seçici bir şekilde anlatılmasıyla, Avrupa Birliği ve organları, normatif değerleriyle pek uyuşmayan bir asimetri yaratmaktadır. AB'nin görüntülerle anlattığı hikayeler sadece gerçeği yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda dayanışma, dahil olma, dışlanma ve varoluş için koşulları da oluşturur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how European Union institutions visually narrate migration, with particular attention to the cases of Syrian and Ukrainian refugees. Theoretically, this study bridges the aesthetic, and narrative turns in International Relations. Visuals, for most of the history of the discipline, are left in the sidelines and seen as secondary. This work puts forward that visuals are not ornamental but constitutive, not supplementary but fundamental in institutional storytelling. Through a framework of Visual Narrative Analysis, it argues that visuals are not peripheral illustrations of reality but active meaning-makers that both reflect and constitute international politics. The study develops an original methodological tool specifying the elements of visual narratives (theme, object, colour scheme, social/cultural/political references, context, and accompanying text) and applies it to a corpus of 1,418 visuals drawn from three official European Union (EU) media repositories: the EU Commission Press Corner, the EU Newsroom, and EUROPARLTV. The analysis reveals patterns of striking asymmetry: EU visuals show the Syrian refugees linked to externalised and contained spaces whilst the Ukrainian refugees are visible on more welcoming scenes such as the reception centres, schools, their European hosts' houses. It is also noted in relation to EU bodies that their visual narratives reflect their broader political functions: the Commission is visualised as the executive engine of the Union, the Parliament gives voice to public, while the Council visually inhabits its role as mediator, balancing national interests with the Union's outlook. Through the selectivity in the storytelling of the Syrian and Ukrainian refugees visually, the European Union and its bodies create an asymmetry that does not sit easily with its normative self-branding. The stories the EU tells through images do not merely mirror reality — they construct the conditions of possibility for solidarity, inclusion and exclusion, and being.