İhsan Doğramacı: Bir vizyonerin biyografisi (1915-2010)
İhsan Dogramacı: Biography of a visionary (1915-2010)
- Tez No: 986642
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ACUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın yaşam öyküsünü merkeze alarak, Türkiye'de sağlık ve yükseköğretim alanlarında gerçekleşen yapısal dönüşümleri tarihsel bağlam içinde incelemektedir. Erbil'den başlayan ve Bilkent Üniversitesi'ne kadar uzanan bu serüven, yalnızca bir bireyin değil, Cumhuriyet Türkiye'sinde bir dönemin gelişim sürecinin de hikâyesidir. Doğramacı'nın aile kökeni, eğitimi, mesleki gelişimi, ulusal ve uluslararası deneyimleri ele alınmıştır. Hacettepe ve Bilkent gibi kurumların kuruluşu, onun bu süreçteki katkıları ve dönemin sosyo-politik atmosferinde kurduğu ilişkiler incelenmiştir. Bu yönüyle, çalışmada Doğramacı'nın bireysel girişimleri dönemin şartları çerçevesinde değerlendirmeye çalışılmıştır. Tezin teorik çerçevesinde biyografi yazımının tarihsel gelişimi, yöntemi ve kaynak kullanımı tartışılmıştır. Çalışmada kullanılan birincil ve ikincil kaynaklar, sözlü tarih materyalleri ve görsel belgelerle desteklenerek metodolojik hassasiyetle işlenmiştir. Bu çalışma, Doğramacı'yı esas alan sağlık ve eğitim gelişmelerini kapsayan bir tarihsel inceleme olarak planlanmıştır. Tez, Doğramacı'yı bir“kurucu figür”ya da“tek başına önder”olarak idealize etmekten ziyade, onu bir dönem Türkiyesi'nin sağlık ve eğitimdeki ilerleme süreci içinde ele almaktadır. Bu yönüyle bir biyografi olarak yakın dönem Türkiye tarihine dair bir gözlem imkânı sunar.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis centers on the life story of Prof. Dr. İhsan Doğramacı, examining the structural transformations that took place in the fields of health and higher education in Turkey within their historical context. This journey, which began in Erbil and extended to Bilkent University, is not only the story of an individual but also the story of the development process of an era in Republican Turkey. Doğramacı's family background, education, professional development, and national and international experiences are examined. The establishment of institutions such as Hacettepe and Bilkent, his contributions to this process, and the relationships he forged in the socio-political atmosphere of the period are explored. In this respect, the study attempts to evaluate Doğramacı's individual initiatives within the framework of the conditions of the period. The theoretical framework of the thesis discusses the historical development of biography writing, its methodology, and the use of sources. The primary and secondary sources used in the study are supported by oral history materials and visual documents and are treated with methodological sensitivity. This study is conceived as a historical examination focusing on health and education developments centered on Doğramacı. Rather than idealizing Doğramacı as a“founding figure”or“sole leader,”the thesis examines him within the context of the progress made in health and education in Turkey during that period. In this respect, as a biography, it also offers an opportunity to observe recent Turkish history.