Kamu harcamalarının farklı beceri düzeylerindeki istihdam üzerindeki etkisi: Dinamik panel eşik veri yaklaşımı
The effect of public expenditures on employment across different skill levels: A dynamic panel threshold data approach
- Tez No: 986643
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda ivme kazanan küreselleşme süreci, emek piyasası koşullarında dikkate değer dönüşümlere yol açmaktadır. Dijitalleşme, otomasyon ve teknolojik ilerlemeler, istihdamın sektörel ve niteliksel yapısını yeniden şekillendirerek işgücü kutuplaşması olarak adlandırılan bir olgunun yaygınlaşmasına yol açmaktadır. Bu süreçte, orta beceri düzeyindeki mesleklerin göreli olarak azaldığı; düşük ve yüksek becerili işlerin ise istihdam içindeki payını artırdığı gözlemlenmektedir. Bu yapısal dönüşüm yalnızca istihdam dinamiklerini değil, aynı zamanda gelir ve fırsat eşitliğini de etkilemektedir. Bu tez çalışması, söz konusu dönüşüm sürecinde kamu harcamalarının işgücü yapısı üzerindeki etkilerini beceri düzeylerine göre ayrıştırarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada 38 ülkeyi kapsayan 2000-2022 dönemine ait veriler kullanılarak dinamik panel eşik modeli uygulanmıştır. Bulgular, kamu harcamalarının istihdam üzerindeki etkisinin Ar-Ge harcamalarının belirli bir eşiği aşması durumunda farklılaştığını ve bu etkinin genel olarak istihdamı azaltıcı yönde seyrettiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, beceri düzeylerine göre yapılan analizler, söz konusu etkinin işgücü grupları arasında simetrik dağılmadığını göstermektedir. Özellikle yüksek becerili işgücü için kamu harcamalarının istihdam üzerindeki olumlu etkisi Ar-Ge eşiği aşıldığında anlamlı bir şekilde artarken, orta becerili işgücü üzerinde kamu harcamalarının hem eşik öncesi hem sonrası rejimlerde istihdamı azalttığı gözlemlenmiştir. Düşük becerili işgücü açısından ise kamu harcamalarının etkisi olumlu kalmakla birlikte, Ar-Ge eşiğinin aşılmasıyla birlikte bu pozitif etkinin zayıfladığı tespit edilmiştir. Çalışmanın vargıları, teknolojik ivmelenmenin arttığı durumda kamu harcamalarının işgücü piyasasındaki kutuplaşmayı derinleştirme potansiyeline sahip olduğunu işaret etmektedir. Ulaşılan sonuçlar, kamu harcamalarının işgücü piyasası dinamiklerini ve bölüşüm ilişkilerini değiştiren önemli etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular ışığında maliye politikalarının beceri düzeylerini dikkate alan bir yaklaşımla tasarlanması gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the accelerating process of globalization has led to significant transformations in labor market conditions. Digitalization, automation, and technological progress have reshaped the sectoral and qualitative structure of employment, contributing to the spread of a phenomenon referred to as labor market polarization. In this process, while middle-skill occupations have relatively declined, the share of low- and high-skill jobs in total employment has increased. This structural transformation affects not only employment dynamics but also income distribution and equality of opportunity. This dissertation aims to examine the impact of public expenditures on the structure of the labor force within this transformation process by disaggregating the effects according to skill levels. Employing a dynamic panel threshold model with data from 38 countries over the period 2000–2022, the study investigates the heterogeneous effects of public spending on employment. The findings reveal that the effect of public expenditures on employment differs once R&D expenditures exceed a certain threshold, and that this effect generally tends to be employment-reducing. However, the skill-level disaggregation shows that the impact is not distributed symmetrically across labor groups. In particular, the positive effect of public expenditures on high-skilled employment increases significantly when the R&D threshold is surpassed, whereas public expenditures are found to reduce employment in medium-skilled groups in both pre- and post-threshold regimes. For low-skilled labor, the effect of public expenditures remains positive, but this favorable impact weakens once the R&D threshold is crossed. The results suggest that under conditions of accelerated technological progress, public expenditures may have the potential to exacerbate job polarization. Overall, the study demonstrates that public spending exerts important influences on labor market dynamics and distributional relations. In light of the findings, it is argued that fiscal policies should be designed with an approach that explicitly takes into account different skill levels.