Osmanlı'da modanın algılanış biçiminin Hanımlara Mahsus Gazete üzerinden değerlendirilmesi
An evaluation of the perception of fashion in the Ottoman Empire through Hanımlara Mahsus Gazete
  1. Tez No: 986656
  2. Yazar: BERFİN İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, II. Abdülhamid döneminde yayımlanan Hanımlara Mahsus Gazete aracılığıyla Osmanlı'da modanın nasıl algılandığını incelemektedir. Kadın yazarların ağırlıkta olduğu Hanımlara Mahsus Gazete, dönemin zihniyet dünyasını ve kadınlara yönelik söylemleri çözümlemek açısından önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Çalışmada, modanın Rönesans, Sanayi Devrimi ve Fransız Devrimi sonrasında Batı'da geçirdiği dönüşümün Osmanlı toplumundaki yansımaları ele alınmaktadır. Osmanlı Devleti'nin Batı ile artan etkileşimi doğrultusunda, giyim tarzı ve moda anlayışında meydana gelen değişimlerin Osmanlı kadını üzerindeki etkileri basın üzerinden değerlendirilmektedir. Sürekli değişen moda anlayışının kadınlar açısından ortaya çıkardığı uyum sorunları; israf, aile ekonomisine verilen zarar ve sağlığı tehdit eden giyim pratikleri çerçevesinde tartışılmakta, Hanımlara Mahsus Gazete'nin bu süreçteki işlevi ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how fashion was perceived in the Ottoman Empire through Hanımlara Mahsus Gazete, which was published during the reign of Abdülhamid II. As a periodical predominantly written by women, Hanımlara Mahsus Gazete constitutes an important source for analyzing the intellectual climate of the period as well as the discourses directed toward women. The study addresses the reflections of the transformations that fashion underwent in the West following the Renaissance, the Industrial Revolution, and the French Revolution on Ottoman society. In line with the increasing interaction between the Ottoman Empire and the West, the effects of changes in clothing styles and fashion perceptions on Ottoman women are evaluated through the press. The adaptation problems created by the constantly changing understanding of fashion for women are discussed within the framework of wastefulness, the damage inflicted on the family economy, and clothing practices that threatened health, and the role of Hanımlara Mahsus Gazete in this process is revealed.