7. sınıf matematik dersinde cebir problemlerinin çözümünde yaşanan zorlukların matematiksel modelleme yöntemiyle giderilmesi: Bir eylem araştırması
Overcoming difficulties in algebra in the 7th grade mathematics course through mathematical modelling: An action research study
- Tez No: 986657
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KANADLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf cebir problemlerinin öğretiminde karşılaşılan zorlukların matematiksel modelleme yaklaşımına dayalı öğrenme–öğretme süreçleriyle giderilmesini sağlamak ve bu sürecin öğrencilerin cebirsel düşünme becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, eylem araştırması desenine göre yürütülmüştür. Çalışma, bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiş; matematiksel modelleme yaklaşımı doğrultusunda iki eylem döngüsünden oluşan toplam sekiz haftalık bir öğretim süreci uygulanmıştır. Süreçte otomobil kiralama, örüntü, yolculuk güzergâhı ve telefon tarifesi gibi gerçek yaşam bağlamlarına dayalı matematiksel modelleme etkinliklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak açık uçlu performans testi, öğrenci görüşmeleri, öğrenci ve öğretmen günlükleri ile sınıf içi gözlemler kullanılmıştır. Elde edilen nitel veriler betimsel analiz yöntemiyle; nicel veriler ise SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Eylem öncesi bulgular, öğrencilerin değişken belirleme, sözel durumları cebirsel ifadelere dönüştürme ve kurulan modeli yorumlama süreçlerinde zorlandıklarını göstermiştir. Eylem sürecinde gerçekleştirilen matematiksel modelleme etkinlikleri sayesinde öğrencilerin problemi anlama, verilen–istenen ilişkisini kurma, sabit ve değişken büyüklükleri ayırt etme ve cebirsel model oluşturma becerilerinde aşamalı bir gelişim gözlenmiştir. Özellikle ikinci döngüde öğrencilerin modeli test etme, sonuçları yorumlama ve gerektiğinde modeli revize etme konusunda daha bilinçli davrandıkları belirlenmiştir. Eylem sonrası bulgular, matematiksel modelleme yaklaşımının öğrencilerin cebirsel düşünme, problem çözme stratejileri ve öğrenmeye yönelik farkındalıkları üzerinde olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Öğrencilerin problemlere daha sistematik yaklaştıkları, cebirsel ifadeleri bağlam içinde anlamlandırabildikleri ve öğrenme sürecinde daha aktif rol aldıkları görülmüştür. Sonuç olarak, matematiksel modelleme yaklaşımının ortaokul cebir öğretiminde etkili bir pedagojik araç olduğu ve öğrencilerin kavramsal öğrenmelerini desteklediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to overcome the difficulties encountered in teaching 7th grade algebra problems through learning–teaching processes based on the mathematical modelling approach and to examine the effects of this process on students' algebraic thinking skills. The study was conducted using an action research design. The participants consisted of 7th grade students attending a public middle school, and an eight-week instructional process comprising two action cycles was implemented in line with the mathematical modelling approach. Throughout the process, mathematical modelling activities grounded in real-life contexts—such as car rental, pattern, travel route, and mobile phone tariff problems—were utilized. Data were collected through open-ended performance tests, student interviews, student and teacher journals, and classroom observations. Qualitative data were analyzed using descriptive analysis, while quantitative data were analyzed with the SPSS statistical software package. Pre-action findings indicated that students experienced difficulties in identifying variables, translating verbal situations into algebraic expressions, and interpreting the constructed models. During the action process, a gradual improvement was observed in students' abilities to understand problems, establish relationships between given and required information, distinguish between constant and variable quantities, and construct algebraic models through mathematical modelling activities. In particular, during the second cycle, students demonstrated greater awareness and competence in testing models, interpreting results, and revising models when necessary. Post-action findings revealed that the mathematical modelling approach had positive effects on students' algebraic thinking, problem-solving strategies, and awareness of their own learning processes. It was observed that students approached problems more systematically, were able to interpret algebraic expressions within context, and assumed a more active role in the learning process. Consequently, it can be concluded that the mathematical modelling approach is an effective pedagogical tool in middle school algebra instruction and supports students' conceptual learning.