Vergi hukukunda meslek mensuplarının mali ve cezai sorumluluğu
Financial and criminal liability of professionals in tax law
  1. Tez No: 986669
  2. Yazar: MİRZA CAN HAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Kamu Hizmetlerinin en önemli gelir kaynaklarını vergiler oluşturmaktadır. Ulus Devletler kendi iç mevzuatlarında yaptıkları düzenlemeler uyarınca vergi mükelleflerinin kötü niyetli davranış sergileyerek vergisel ödev kaynaklı yükümlülüklerine uymaması durumunda bir takım kanuni yaptırımlar öngörmüşlerdir. Bu yaptırımlar Devletin hükümranlık gücünün ana yansımasıdır. Bu yaptırımların bir kısmı mali nitelikli olup vergi kabahati teşkil ederken, bir diğeri ise adli nitelikte olan ve karşılığında hürriyeti bağlayıcı ceza ile cezalandırılmasına neden olan vergi kaçakçılığı suçlarıdır. Bu yaptırımların yer aldığı temel yasa 213 sayılı Vergi Usul Kanunudur. Bu suçları meydana getiren eylemlerin birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi sık rastlanan bir durumdur. Bu yüzden suçun faalinin yanında suça temas eden vergi sorumlusu veya üçüncü şahıslarında sorumluluğu büyük önem kazanmaktadır. Meslek mensupları yürüttükleri görevleri gereği bu sorumluluğun ana ekseninde yer almaktadır. Bu bağlamda çalışmamızın ilk bölümünde vergi suçu ve kabahati tanımı yapılmış, vergi kaçakçılığı suçunun nedenleri, suçun hukuki niteliği, tarihsel süreci üzerinde durulmuş; ikinci bölümde vergi kaçakçılığı suçunun unsurları, suçun özel görünüş biçimleri, kusurluluğu etkileyen sebepler, dava ve ceza ilişkisini sona erdiren nedenler açıklığa kavuşturulmuş olup; son bölümde ise sorumluluk kavramı üzerine Meslek mensuplarının mali ve cezai sorumluluğu irdelenerek, bu şahısların bu sorumluluktan doğan suçlara uygulanacak yaptırımlar ve Meslek mensuplarının yargılama usulleri üzerinde çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taxes constitute the most important sources of income for Public Services. In accordance with the regulations they have made in their domestic legislation, nation states have stipulated a number of legal sanctions in case taxpayers do not comply with their obligations arising from tax duties by exhibiting malicious behavior. These sanctions are the main reflection of the sovereign power of the State. While some of these sanctions are of a financial nature and constitute a tax misdemeanor, the other is tax evasion crimes, which are of a judicial nature and cause them to be punished with a penalty that binds liberty in return. The basic law that includes these sanctions is the Tax Procedure Law No. 213. It is common for the acts that constitute these crimes to be committed by more than one person together. Therefore, in addition to the perpetrator of the crime, the responsibility of the tax officer or third parties who contact the crime gains great importance. Members of the profession are on the main axis of this responsibility due to their duties. In this context, in the first part of our thesis, the definition of tax crime and misdemeanor is made, the reasons for the crime of tax evasion, the legal nature of the crime, and its historical process are emphasized; In the second part, the elements of the crime of tax evasion, the special forms of appearance of the crime, the reasons affecting the culpability, the reasons that terminate the relationship between litigation and punishment are clarified; In the last part, the financial and criminal liability of the members of the Profession was examined on the concept of responsibility, and the sanctions to be applied to the crimes arising from this responsibility and the trial procedures of the members of the Profession were studied.