Kentsel arkeolojik alanda tescilli yapıların korunmasına yönelik yaklaşım: Mersin ili, Silifke ilçesi, Mukaddem Mahallesi 70 Ada, 53 Parsel örneği
An approach to the preservation of registered buildings in urban archaeological sites: Example of Mersin province, Silifke district, Mukaddem Neighborhood Block 70, Parcels 53
  1. Tez No: 986670
  2. Yazar: ECEM ETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Silifke Mukaddem Mahallesi'nde yer alan 70 Ada 53 Parsel üzerindeki tescilli yapıların korunmasına odaklanmaktadır. Kentsel arkeolojik alandaki bu özel bölgenin tarihsel ve kültürel önemi göz önüne alındığında, yapıların sürdürülebilir korunması büyük bir öneme sahiptir. Araştırmanın temel amacı, bu tescilli yapının 3. Derece arkeolojik alan bağlamında korunma durumunu incelemek ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için etkili koruma stratejileri önermektir. Tez, literatür taraması, yapısal analizler ve yerel halkın görüşlerini içeren çok yönlü bir metodoloji kullanmaktadır. Elde edilen bulgular, bölgenin tarihî dokusunu ve kültürel mirasını koruma çabalarının güçlendirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, kentsel arkeolojik alanlardaki yapıların korunmasıyla ilgili genel stratejileri değerlendirerek, Silifke Mukaddem Mahallesi'nde 3. Derece arkeolojik alanda bir örneği ele almaktadır. Tezin sonuçları, kültürel mirasın sürdürülebilir bir şekilde korunması için ilgili paydaşların iş birliğine dayalı etkili stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study thesis focuses on the preservation of registered structures located on Parcel 53 of Block 70 in Mukaddem Neighborhood, Silifke. Considering the historical and cultural significance of this special area within the urban archaeological zone, the sustainable conservation of these structures holds great importance. The primary aim of this research is to examine the conservation status of these registered buildings within the context of a Level 3 archaeological site and to propose effective preservation strategies for their future transfer to future generations. The study employs a comprehensive methodology that encompasses rapid assessment, literature review, structural analyses, and the perspectives of local residents. The findings are intended to contribute to the enhancement of preservation efforts aimed at safeguarding the historical fabric and cultural heritage of the region. This research evaluates general strategies related to the conservation of structures within urban archaeological areas and examines a case study within a Level 3 archaeological zone in Mukaddem Neighborhood, Silifke. The conclusions of this thesis to contribute to the development of effective, stakeholder-based strategies for the sustainable preservation of cultural heritage.