Serbest muhasebeci mali müşavirlerin hukuki ve cezai sorumlulukları
Legal and criminal liabilities and responsibilities of certified public accountants
- Tez No: 423097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasında en büyük misyonu ve sorumluluğu üstlenmiş olan ve 1989 yılında 3568 Sayılı meslek yasasına kavuşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin Hukuki, Cezai ve Disiplin Sorumluluklarıincelenmiş olup, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Mesleğinin tanımı yapılarak, meslek mevzuatına göre, mesleğin konusu, mesleğin kapsamı, mesleğin meslek mensubuna yüklediği sorumluluklar ortaya konularak, meslek mensubunun hukuki ve cezai sorumluluğuna gidilmesinde izlenen yol ve yöntemlerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğinin tanımı yapılarak, mesleğin önemi, meslek mensubu olmanın genel ve özel şartları ve ilgili mevzuat açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, sorumlu, sorumluluk kavramlarının tanımından başlayarak, sorumluluk türleri, sorumluluğun kaynakları, cezai sorumluluk, suç ve suçun unsurları, mesleki sorumluluk, disiplin sorumluluğu kavramları tanımlanmak suretiyle kavramların kaynaklarına ve temeline inilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncübölümünde, meslek mensuplarına gerek 3568 Sayılı Meslek Yasası, gerekse 213 Sayılı VUK Mükerrer 227.maddesi ve Mükerrer 227.maddeye bağlı çıkarılan VUK tebliğleri, Meslek Yönetmelikleri ile tanımlanan hukuki sorumluluklar, hukuki sorumluluğun sınırları, meslek mensubunun hukuki sorumluluğuna gidilmesinde vergi denetim, vergi inceleme elemanlarınca yapılan sorumluluk tespitinin yasal dayanağının olmaması ya da vergi denetim elemanlarına verilen sorumluluğun tesbiti hususunda vergi denetim elemanlarınca yetki sınırlarının aşılarak meslek mensubunun müşterek müteselsil sorumlulukları hakkında hukuka aykırı tespitler yapılması, hukuka aykırı tespitlere dayanarak vergi ceza ihbarnamelerinin düzenlenmesi, meslek mensupları hakkında vergi suç raporlarının yazılarak ceza davalarının açılması, meslek mensubu hakkında tutulan vergi inceleme raporlarının meslek mensubunun bağlı olduğu meslek odasına intikal ettirilerek, kınama, geçici meslekten alıkoyma, meslekten men'e kadar uzanan boyutlarda yaptırımlarla karşılaşmasına yolaçan sürecin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği, meslek mensubunun hukuki ve cezai sorumluluğuna gidilebilmesi için gerek 3568 Sayılı Meslek Yasası, gerekse 213 Sayılı VUK'da gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reasons of the responsibilities and results, how to prevent the negative results of responsibilites, what should the certified public accountants take into account while they are preparing, signaturing and sending the tax declerations. Should they take ınto account the sides of public functions of preparing of tax declerations? This study has analyzed the responsibilites of certified public accountants and the results of that responsibilites from law and other law sources.The certified public accountants have public otorisations which are preparing, signaturing, sending by the elektronic ways the legal tax decleratitons in Turkey. These otorisations have been regulated and given by laws and other releated side law regulations. İn this situation, we can say that there are otorisations and law responsibilites too. The responsibilites are the result of otorizations of certified public accountants. The limits of responsibilities of certified public accountants are not determine accuracy ın Turkey. Tax Laws are not clear and dont include every kind of tax quilties, so judges can give wrong decides. The judges give decide about crimes of tax according to existing laws and other side law resources in Turkey. The public tax audıtors don't have otorisations to determine tax crimes. Only judges in the curts have the otorısation of determining of every kınd of tax crimes in Turkishlaw. Although They determine and decide about the law and penalty responsibilites of certified public accountants. As a result, given decides and prepared reports of tax quılt about certified public accountants by public tax auditors are rejected by tax curts, because of unlegal and unenough decides.