Bale eğitiminde ayağın yapısı, bakımı ve sakatlıkları
Injuries and care of footstructure in ballet education
- Tez No: 98667
- Danışmanlar: PROF. İNCİ KURŞUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bir dansçının sanatını icra ederken kullandığı en önemli materyali vücududur. Özellikle Klasik Bale gözönüne alındığında ayaklar özel bir nitelik taşır. Ayak vücudun dans esnasında aldığı formun son noktasıdır. Hem bir taşıyıcı hem de estetik öğeyi beraberinde getirir. Ayağın genel yapısı başlığı altında ayak anatomisi bir bale sanatçısının anlıyabileceği nitelikte açıklanmıştır. Daha sonra ayağın kasları ve hareketleri göz önünde bulundurularak bu konuda bir bilgi verilme yoluna gidilmiştir. Böylece hareket kabiliyetinin geliştirilmesinde yardımcı olabileceği düşünülmüştür. Fakat unutulmaması gereken bir diğer öğe dengenin ayakta başladığı düşünüldüğünde ayaktaki ağırlık dağılımı, aktarımı ve ağırlığın ayarlanması konusunda geniş bilgiler verilmiştir. Yanlış eğitimin, yanlış ve geri dönülemez sonuçları ele alındığında klasik bale eğitimindeki erken“Pointe”çalışması irdelenmiştir. Tüm bu oluşumların sonucunda sakatlıklar ve tedavi yöntemlerinden bahsedilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most important material a dancer uses while performing his art, is his body. Especially feet have a special quality when classical ballet is considered. The foot is the climax of the body form in dancing. It brings about both a corner and the esthetic element together. The foot anatomy is describad under the title“The general structure of the foot”, in a way a ballet dancer can easily understand. After thet, considering the muscles and movements of the foot, an information about this subject is given. 90 that it is expected to help improve the movement okills. Another factor to pay attention is that balance starts with foot. Considering this fact, the weight distribution, transfer and adjustment along foot is described in detail. The early“Pointe”work in classical ballet education is examined, keeping the inevitable result of wrong practice, in mind. After all the facts mentioned, the injuries and their treatment methods are deseribed.