Alkol bağımlılarında bağımlılık şiddetinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of addiction severity according to some variables in alcohol dependents
  1. Tez No: 98666
  2. Yazar: HATİCE DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERSEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Bu araştırmada alkol bağımlısı kişilerin bazı demografik, psikolojik, ailesel, alkol kullanımı ve tedavi görme özelliklerine göre bağımlılık şiddeti incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, A.Ü.T.F. Psikiyatri Kliniği, Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Birimine başvuran, ICD-10 kriterlerine göre“alkol bağımlılığı”tanısı konmuş, yatarak ve ayaktan tedavi gören 1 1 5 kişi oluşturmuştur. Alkol bağımlısı hastaların demografik, psikolojik, ailesel, alkol kullanımı ve tedavi görme özellikleri, bu bilgilerin bir kısmını kapsayan Kişisel Bilgi Formuyla ve bir kısmı çevirisi, güvenirlik ve geçerliği araştırmacı tarafından yapılan Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği (Addiction Severity Index) maddeleri ile saptanmıştır. Bu ölçek, bireyin sorun alanlarında tedaviye/psikolojik danışmaya olan gereksinimini belirlemek üzere uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, bağımsız değişkenlere göre, alt ölçeklerin bağımlılık şiddeti puanlarının ortalama ve standart sapmaları bulunmuştur.Bu puanlar arasındaki farkların istatistiksel açıdan anlamlı olup olmadığına ikiden fazla gruplarda“tek yönlü varyans analizi”ikili grularda ise t testi ile bakılmış, anlamlı olması halinde, farkın hangi gruplardan kaynaklandığını bulmak için Tukey testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular; alkol bağımlısı kişilerde yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, iş konumu, intihar girişimi, ailede başka bağımlı bireyin olması, çocuğa sahip olma, çocuğuyla ve ailesiyle ilişkisini kötü olarak değerlendirme, ilk kez alkolü kullanma yaşı, kuru kalma birim süresi, tedaviye başvurduğunda kuru olmama, yatan hasta olma, yatarak tedavi görme sayısı ile bireyin tıbbi, iş/destek, alkol, aile/sosyal ilişkiler ve psikiyatrik alanlarda tedaviye/psikolojik danışmaya olan ihtiyacı arasında anlamlı farklar olduğunu göstermiştir.Ill Alkol bağımlılarında yaşam düzeni, yasal sorun yaşama, trafik cezası alma, başka psikiyatrik bozulduk tanısı alma, kendini alkol bağımlısı kabul etme, ailede psikiyatrik tedavi görme, gündüzleri alkol alma, günlük tüketilen alkol miktarı, bağımlılığın süresi, tedaviye kendi isteği/zorlama ile başvurma ve Adsız Alkoliklere katılma ile bireylerin tıbbi, iş/destek, yasal, alkol, aile/sosyal ilişkiler ve psikiyatrik alanlarda tedaviye/psikolojik danışmaya olan ihtiyacı arasında anlamlı farklar olmadığı görülmüştür. Araştırma bulgularına göre; alkol kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan biyopsikososyal sorunların tanınması, eğitimi, koruma, önleme, tedavi ve rehabilitasyonu konusunda yapılabilecek çalışmalar yanısıra Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği ile yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
[V SUMMARY In this study addiction severity has been investigated according to some demographic, psychological, familial, alcohol usage and treatment characteristics of alcohol-dependent indiriduals. Sample papulation consisted of 1 1 5 indiriduals getting either inpatient or out patient who applied to Alcohol and Substance Dependence Treatment Unit of Psychiatry Department of Ankara University, Faculty of Medicine and diagnosed with“alcohol dependence”according to ICD- 10 criteria. Some demographic, psychological, familial, alcohol usage and treatment clanacteristics of alcohol dependent patient, have been determined using a Personal Information Form and remaining data have been got with“Addiction Severity Index”whose translation, reliability and validity studies have been done by tha investigator. This mentioned sacale has been applied in order to determine the need of the indirdual for either treatment or psychological counseling. In analyses of data, means and standard deviations of addiction severity scores have been taken according to independent variables. To test statistical significances,“one-way ANOVA”has been used for multiple-group analyses and t. test has been used when two groups were compared; and if statisticaly significant differences were found between groups then Tukey test has been used to find out which group caused the difference. Results of the study have showed that age, educational level, marital status, employment status, suicide attempt history, presence of another alcohol-dependent member in the family, having children, negative evaluation of the relations with the family, first age of alcohol use, duration of abstinence, still using alcohol or getting inpatient care at first intervention and number of hospitalizations according to the need of the indindual for treatment or psychologicalcounseling in medical, employment/support, alcohol, family/social relationships and psyhiatric status were significantly different. No significant differences have beent found between living arrangements, history of legal problems, history of traffic charge, accepting himself as alcohol-depentent, family history of psychiatric treatment, consumption of alcohol during the day, quantity of daily consumed alcohol, duration of dependence, motivation for treatment and affiliation with Alcohol Anonymous, according to need of the individual for treatment or psychological counseling in medical, employment/support, legal, alcohol, family/social srelationships and psychiatricstatus. According to the research findings, need for further studies on recognition, prevention, intervention and rehabilitation of biopsychosocial problems as a result of alcohol usage as well as investigations using“Addiction Severity Index”has been suggested.