Koruyucu güvenlik hizmetleri
Protective security services
  1. Tez No: 98668
  2. Yazar: OKAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Ülke yönetimlerinde söz sahibi olan ya da toplum içerisindeki yönetici (lider) konumundaki kişilerin hedef alınarak zarara uğratılmaları, yasadışı eylemler içerisinde yeni bir mücadele yöntemi olarak kabul edilebilir. Üst düzey kamu görevlilerinin, yönetici konumlarından dolayı hedef haline getirilerek çeşitli saldırı veya suikastlere uğramaları, ülke ve toplum menfaatleri açısından büyük zararları beraberinde getirilebilmektedir. Tarihsel süreç içerisinde gerek ülkemiz, gerekse çeşitli ülkelerin lider-yöneticilerinin maruz kaldığı istenmeyen olaylar, sözkonusu kişiler için özel güvenlik sistem ya da organizasyonu geliştirmelerini gündeme getirmiştir. Bu bağlamda devletler, birbirleriyle işbirliği -s. ' içerisine girerek, önleyici güvenlik hizmetleriyle ilgili yeni sistem ve organizasyonların oluşturulması ve geliştirilmesi yoluna gitmişlerdir. Bu çalışmada; üst düzey kamu görevlilerinin güvenliklerinin sağlanmasıyla, bu kişilerin daha verimli ve etkili kamu hizmeti vermelerine yardımcı olunacağı düşünülmüş ve üst düzey yöneticilere yönelik koruma hizmetlerinin nasıl verilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. Önleyici güvenlik tedbirleriyle sağlanacak faydanın ülkenin tümünü ilgilendirdiğini ve söz konusu tedbirlerden kaynaklanan hataların telafisinin mümkün olamayacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The beginning of various scarce of fear and worry for mankind is as old as the human history. First the nature was the main source of threat to men's survival. As men learned to control their enviromend the struggle against the nature, changed its characteristics. It losts its importance to a great extent. Then another kind of struggle began:“The war of man against other man”. At the beginning there was a personal struggle, but later in time war took place among groups and states. Of course, the methods and tools of this struggle also changed to a great extend. One of these methods is assassinating or hurting the people who are at the high status in the society. This kind of assaults towards top level public officials bring about extensive damages to the society. Elimination of the the peace and security atmosphere creates social instability as well. The possible outcome of this event may be the collapse of the state order. In the historical perspective, this kind of unwanted events brought 'private security systems or organizations' to the agenda. In this framework states even cooperated in this issue, creating and developing“protective security services”. As a conclusion, due to the importance of the issue, protection services will continue to play an indispensable role in the agenda of the states.