Pasif ev standartlarında inşa edilmiş bir konut binasının enerji modellemesi: İstanbul ili için bir vaka çalışması
Energy modeling of a residential building built to passive house standards: A case study for iİstanbul province
  1. Tez No: 986762
  2. Yazar: MELİSA EKŞİ ÖĞÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul'un Şile ilçesinde bulunan ve Pasif Ev Plus sertifikasına sahip bir binanın enerji modellemesi DesignBuilder (DB) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Modelleme sonucunda elde edilen simülasyon verileri, Pasif Ev Planlama Paketi (PHPP), BEP-TR sertifika değerleri ve TS 825 standardı kapsamında değerlendirilmiştir. Pasif Ev tasarımı temel alınarak oluşturulan model, TS 825 standardına göre yeniden modellenmiş; elde edilen sonuçlar, Pasif Ev standartlarına göre DB ile yapılan simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. DB simülasyonuna göre binanın nihai enerji tüketimi 54,83 kWh/m²-yıl, birincil enerji tüketimi ise 98,37 kWh/m²-yıl'dır. Çatı üstü fotovoltaik (FV) sistemin yıllık 23,27 kWh/m²-yıl enerji üretimi dikkate alındığında, binanın net birincil enerji tüketimi 75,10 kWh/m²-yıl olarak hesaplanmıştır. Ayrıca binanın operasyonel CO₂ emisyonu 17,906 tCO₂/yıl'dır. PHPP sertifika sonuçları ile karşılaştırıldığında, DB yazılımında hesaplanan ısıtma enerji tüketimi PHPP'ye göre %20,78, soğutma enerji tüketimi ise %24,44 daha yüksektir. DB'de ısıtma ve soğutmada birincil enerji tüketimi BEP-TR sertifika değerlerinden daha düşük bulunmuştur. Buna karşın, aydınlatma birincil enerji tüketimi, DB'de BEP-TR'ye kıyasla 2,32 kat daha fazladır. TS 825 standardına göre yeniden modellenen tasarımla karşılaştırıldığında, Pasif Ev tasarımı %39,37 oranında daha az ısıtma enerjisi ve %45,48 oranında daha az soğutma enerjisi tüketmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the energy modeling of a building located in the Şile district of Istanbul and certified as a Passive House Plus was performed using DesignBuilder (DB) software. The simulation data obtained as a result of the modeling were evaluated within the scope of the Passive House Planning Package (PHPP), BEP-TR certification values, and TS 825 standard. The model created based on Passive House design was remodeled according to the TS 825 standard; the results obtained were compared with the simulation results performed with DB according to Passive House standards. According to the DB simulation, the building's final energy consumption is 54.83 kWh/m²-year, and its primary energy consumption is 98.37 kWh/m²-year. Considering the annual energy production of the rooftop photovoltaic (PV) system as 23.27 kWh/m²-year, the net primary energy consumption of the building was calculated as 75.10 kWh/m²-year. Furthermore, the operational CO₂ emissions of the building are 17.906 tCO₂/year. When compared to the PHPP certification results, the heating energy consumption calculated in the DB software is 20.78% higher than PHPP, while the cooling energy consumption is 24.44% higher. In DB, the primary energy consumption for heating and cooling was found to be lower than the BEP-TR certification values. However, the primary energy consumption for lighting in DB is 2.32 times higher than in BEP-TR. Compared to the design remodeled according to the TS 825 standard, the Passive House design consumes 39.37% less heating energy and 45.48% less cooling energy.