Sinyalize kavşaklarda faz planının etkisinin simülasyon tekniği ile incelenmesi: Kırıkkale örneği
Investigation of the effect of phase plan at signalized intersections by simulation technique: Kırıkkale application
  1. Tez No: 986781
  2. Yazar: BURAK ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kavşaklar, genellikle trafik hacminin yoğun olduğu yerlerdir. Yoğun trafiğe sahip kavşakların kapasitelerinin artırılması; gecikme, kuyruk uzunluğu, emisyon ve yakıt tüketimi değerlerinin minimuma indirilebilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada Kırıkkale ilindeki, Millet Bulvarı üzerindeki 3 kollu sinyalize kavşak ve Atatürk Bulvarı üzerindeki 4 kollu sinyalize kavşak incelenmiştir. Belirtilen iki kavşağın trafik hacimleri farklı zamanlardaki ölçümlerle elde edilmiştir ve altı farklı trafik durumu çalışmada değerlendirilmiştir. Kavşakların her biri için 3 farklı faz planı modellenmiş olup, modellenen faz planlarıyla kavşakların etkinliğinin artırılabileceği gösterilmiştir. VISSIM yazılımı yardımıyla 900 sn ve 3600 sn'lik periyodlar için elde edilen önerilen faz planı modellerinin performans göstergeleri, kavşağın mevcut performans göstergeleri ile karşılaştırılmıştır. İki kavşak için de tüm trafik durumlarında, her biri için önerilen üç model de mevcut durumdan daha iyi performans göstermiştir. Üç kollu sinyalize kavşak için Model 2 faz planı, tüm trafik durumlarında en iyi performansı gösterirken; dört kollu sinyalize kavşak için Model 3 faz planı, tüm trafik durumlarında en iyi performansı elde etmiştir. Çalışmanın sonunda 3 kollu kavşak için gecikme, kuyruk uzunluğu, emisyon ve yakıt tüketimi değerlerinde sırasıyla %40, %23, %17 ve %17'ye varan iyileştirme sağlanabilmiştir. 4 kollu kavşakta ise gecikme, kuyruk uzunluğu, emisyon ve yakıt tüketimi değerlerinde sırasıyla %33, %42, %15 ve %15'e varan iyileştirme sağlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intersections are usually places with high traffic volume. Increasing the capacity of intersections with heavy traffic; It is important in terms of minimizing delay, queue length, emission and fuel consumption values. In this study, the 3-arm signalized intersection on Millet Boulevard and the 4-arm signalized intersection on Ataturk Boulevard were examined. The traffic volumes of these two intersections were obtained by measurements at different times and six different traffic situations were evaluated in the study. Three different phase plans have been modeled for each of the intersections, and it has been shown that the efficiency of the intersections can be increased with the modeled phase plans. The performance indicators of the proposed phase plans obtained for 900 s and 3600 s periods with the help of VISSIM software are compared with the existing performance indicators of the intersections. In all traffic situations for both intersections, all proposed models for each intersection performed better than the existing situation. The model 2-phase plan for the 3-arm intersection has performed best in all traffic situations; the Model 3 phase plan for the 4-arm intersection has achieved the best performance in all traffic situations. As the result of the study, the delay, queue length, emissions, and fuel consumption values for the 3-arm intersection were improved by up to 40%, 23%, 17%, and 17% respectively. For the 4-arm intersection, an improvement in delay, queue length, emissions, and fuel consumption was achieved by up to 33%, 42%, 15%, and 15% respectively.