Resim sanatında otobiyografik unsurların sanat eseri üretimine etkisi bağlamında Vıncent Van Gogh ve Fikret Mualla'nın karşılıklı değerlendirilmesi
A comparative evaluation of Vincent Van Gogh and Fikret Mualla in the context of the influence of autobiographical elements in painting on artwork production of ar1
- Tez No: 986795
- Danışmanlar: PROF. ALİ ASKER BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Fikret Mualla Saygı ve dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh'un çalışmalarındaki otobiyografik unsurları inceleyerek sanat üretiminde kişisel deneyim ve yaklaşımların önemini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda her iki sanatçının yaşamları irdelenerek bireysel deneyimlerinin, ruhsal durumlarının ve içsel dünyalarının sanat üretimlerine etkisi üzerinde durulmuştur. Sanatın sadece estetik bir ifade biçimi değil, aynı zamanda sanatçının iç dünyasının, yaşadığı ruhsal çalkantıların ve kişisel deneyimlerin dışavurumu olduğu varsayımından yola çıkılarak, her iki sanatçının yaşamları kronolojik olarak incelenmiş; eserlerinde iz bırakan temel psikolojik ve duygusal unsurlar analiz edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme ve betimsel analiz tekniklerinden yararlanılmış; sanat kitapları, makaleler, mektuplar ve yayımlanmış akademik tezler sistematik biçimde taranmıştır. Elde edilen veriler ışığında hazırlanan ve otobiyografik öğelerin sanat eserlerine yansımasını ölçmeyi amaçlayan bir resim değerlendirme ölçeği, alanında uzman kişiler tarafından değerlendirilmiş ve bulgular bütüncül olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Fikret Mualla ve Vincent Van Gogh'un eserlerinde kişisel acıların, ruhsal çöküntülerin ve dış dünyayla kurdukları gerilimli ilişkilerin çalışmalarında izlenebildiği görülmüştür. Bu durum, sanatsal yaratı sürecinde sanatçının bireysel varoluşunun, psikolojik derinliğinin ve yaşamla kurduğu ilişkinin belirleyici bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, otobiyografik unsurların sanat üretimindeki yerini tartışmaya açarken, sanat tarihine daha kişisel ve insan merkezli bir perspektiften bakılmasına katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda gelecekteki araştırmalarda otobiyografik unsurların sanat eserlerinin biçimsel ve içeriksel analizinde daha kapsamlı biçimde ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine autobiographical elements in the works of Fikret Mualla Saygı and world-renowned Dutch painter Vincent Van Gogh, revealing the importance of personal experiences and approaches in artistic production. To this end, the lives of both artists were examined, focusing on the influence of their individual experiences, psychological states, and inner worlds on their artistic production. Based on the assumption that art is not merely a form of aesthetic expression but also an expression of the artist's inner world, their psychological turmoil, and personal experiences, the lives of both artists were examined chronologically, analyzing the fundamental psychological and emotional elements that left their mark on their works. The research utilized qualitative research methods, including document review and descriptive analysis, and systematically reviewed art books, articles, letters, and published academic theses. A painting evaluation scale, developed in light of the obtained data and aimed at measuring the reflection of autobiographical elements in artworks, was evaluated by experts in the field, and the findings were analyzed holistically. The research revealed that personal pain, psychological distress, and the strained relationships they established with the outside world can be traced in the works of Fikret Mualla and Vincent Van Gogh. This demonstrates that the artist's individual existence, psychological depth, and relationship with life are decisive factors in the artistic creation process. While the study opens up discussion about the place of autobiographical elements in artistic production, it also aims to contribute to a more personal and human-centered perspective on art history. In this context, it is recommended that future research consider autobiographical elements more comprehensively in the formal and content analysis of artworks.