Yalın altı sigma metodolojisi ile sürücü koltuğunda sırt fonksiyon hatası probleminin çözümü
Problem solving of driver's seat back function failurewith lean six sigma
  1. Tez No: 986798
  2. Yazar: AYŞENUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ÖZKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Yalın Altı Sigma'nın ne olduğunu, metodolojisini ve organizasyonel yapısını ayrıntılı bir şekilde açıklamayı ve uygulama örnekleriyle konunun anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Tezde yer alan her bölümde incelenen konular Yalın Altı Sigma'nın tanımı yapılmış ve bu yaklaşımın ortaya çıkış öyküsü detaylandırılmıştır. Yalın yönetimi, gelişimi, altı sigma metodolodijisi, proses içerinde işlevi ve Magna International Şirketi'nin tarihsel gelişimi, Yalın Altı Sigma'yı tercih etme nedenleri, metodolojinin şirket içerisindeki uygulanma şekilleri, yöntemleri ve şirket içi uygulamalardan bahsedilmiştir. Yalın Altı Sigma, müşterilerinin özel isteklerine odaklı bir metodolojidir ve müşterilerin temel ihtiyaçlarına dikkat etmeyi sorunların çözümünde başlangıç noktası olarak görür. Bu yaklaşım, iyileştirme süreçleri ile mevcut işleyişlerin yeniden değerlendirilmesini ve sorgulanmasını teşvik ederek, şirket içinde kültürel bir dönüşüm başlatır. 1980'lerde ortaya çıkan ve 2000'li yıllara gelindiğinde en önemli yöntemler arasında kabul edilen Altı Sigma, müşteri odaklılığı vurgulayan ve sıfır hata ilkesini benimseyen bir stratejidir. Altı sigma da kullanılan araçlar ve problem çözme yöntemleri açıklanmıştır. Sürücü koltuğunun sırtlık fonksiyonunda yaşanan kalite ve garanti konusu incelemiştir. Altı sigma bakış açısı ile problem çözme yöntemleri kullanılarak kalitesizlik maliyetinin minimuma indirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain in detail what Lean Six Sigma is, its methodology and organizational structure, and to provide an understanding of the subject through application examples. Each chapter in the thesis defines Lean Six Sigma and details the history of the emergence of this approach. Lean management, its development, the Six Sigma methodology, its function in the process and the historical development of Magna International Company, the reasons for choosing Lean Six Sigma, the application of the methodology within the company, methods and internal practices are mentioned. Lean Six Sigma is a methodology focused on the specific needs of its customers and considers attention to their basic needs as the starting point for solving problems. This approach initiates a cultural transformation within the company by encouraging the re-evaluation and questioning of existing processes through improvement processes. Six Sigma, which emerged in the 1980s and was considered one of the most important methods in the 2000s, is a strategy that emphasizes customer focus and adopts the principle of zero defects. The tools and problem solving methods used in Six Sigma are explained. The quality and warranty issue in the backrest function of the driver's seat is analyzed. It is aimed to minimize the cost of poor quality by using problem solving methods with a six sigma perspective.