20. yüzyılda kadın sanatçıların soyut yaklaşımları
The abstract approaches of women artists in the 20th century
- Tez No: 986825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ PİYALE ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ,20.yüzyıl sanat tarihinde erkek egemen anlatılar içinde görünmez kılınmış dört kadın sanatçı , Hilma af Klint ,Lee Krasner, Helen Frankenthaler ve Grace Hartigan üzerine odaklanmaktadır. araştırma, bu sanatçıların soyut sanata getirdikleri yenilikleri toplumsal cinsiyet normlarına karşı bir entelektüel ve yaratıcı direniş biçimi olarak ele alır. Giriş bölümde kadın sanatçıların tarihsei engelleri ve bireysel özgürlüğün önemi tartışılır. kuramsal bölüm , soyut sanatın estetik ve felsefi temellerini inceler.Klimt'in spiritüel soyutlaması , Krasner In bağımsız kimlik mücadelesi, frankenthaler 'in 'soak stain" tekniğiyle estetiği politikleşmesi ve hartigan ın figüratif- ironik üslubu ayrıntılandırılır. çalışma ,bu sanatçıların yalnızca biçimsel yenilikleriyle değil ,sanat kurumlarına yönelik eleştirel duruşlarıyla da alternatif bir sanat tarihi yazımına katkı sunduklarını gösterir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on four women artists , Hilma af Klint, Lee Krasner,Helen Frankenthaler, and Grace Hartigan who were rendered invisible within the male dominated narratives of twentieth century art history. The research examines the innovations these artists introduced to abstract art as forms of intellectual and creative resistance against gender norms. The introductory section discusses the historical obstacles faced by women artists and emphasizes the importance of individual freedom. The theoretical chapter analyzes the aesthetic and philosophical foundations of abstract art. Klint's spiritual abstraction, Krasner's struggle for an independent artistic identity ,Frankenthaler's politicization of aesthetics through her soak -stain technique ,and Hartigan's figurative and ironic style examined in detail. the study demonstrates that these artists contributed to an alternative art historical narrative not only through formal innovation but also through their critical stance toward art institutions .