Sanatta çıplaklık ve erotizm
  1. Tez No: 25309
  2. Yazar: ŞÜKRAN TETİRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Paleolitik dönemden beri resim tarihi bir Nü'ler tarihidir.“Çıplak”her ne kadar toplumsal ve dinsel baskılardan etkilenmiş ise de insanlığın gündeminden hiç silinememiştir.“Çıplak”bu baskılara bir tepki olarak hep gündemde kalmıştır. Afarozlar, lanetlemeler, cezalarla sanatçılar baskı altında tutulmak İstenmiş ve yapıtları yok edilmiştir. İlkel sanatta“çıplak”doğal ve özgürdü. Toplumsal gelişmeyle birlikte akıl almaz bağnazlıklann hedefi olmuştur. Bütün bu bağnazlık ve baskılara karşı“çıplak”insanlığın gündeminde kalmıştır. Sanat alanında“çıplak”daha çok kadın figürlerini ele almış ve kadının toplum içindeki yeri ve önemini vurgulayarak bu konu üzerinde titizlikle durmuştur. Geçmiş dönemlerde çoğalmak ve beslenmek insanlığın en temel ihtiyaçlarından biri olmuş ve bu dönemlerde de kadın üreme ve beslenmenin simgesi sayılmıştır. Zamanla kadının bereket ve çoğalma görevi ortadan kalkıp seyirlik bir nesneye dönüştüğü görülmüştür. Avrupa resim sanatında“çıplak”yinelenen bir konudur. Sanatçılar kadını salt seyredilsin diye değil, onu sevilen, istenilen, arzu edilen bir varlık olarak resim etmişlerdir. Resmin çoğu kez konusu insandır, örneğin italyan Rönesans sanatında sanatçı insanı yüceltir. Bu dönem sanatçılannın“çıplak”ı yaşamla, aşkla doludur. Oysa Kuzey Rönesans sanatında yaşamın izi değil, ölümün izi görülür. Uzakdoğu resim sanatında ise edilgen bir“çıplaklık”yoktur. Din, aşkı yüceltmiş ve“çıplak”ın simgelediği cinsellik ön plana geçmiştir. Fransız Resminde Poussin'in“çıplaklar”ı ise değişik çağnşımlan, bir aşk gününü, bir sevişme soluğunu, bir bekleyişi, bir anıyı dile getirir. 19. yüzyıl görülmemiş bir değişimler yüzyılı olmuş, Romantizm'den başlayarak Gerçekçilik akımına kadar, bütün akımlar bu yüzyıl içinde gelişmiştir.Delacroix' in“çıplaklar”! kurulu düzene bir tepkidir. Oysa, Ingres buna karşı çıkmıştır. Romantik resimdeki tedirgin edici devinim, biçimler, renkler Ingres'in resimlerinde yoktur, izlenimcilikte de“çıplak”dolayısıyla gelişmiştir. Cezanne'nın“çıplaklarında belli bir çıplak değil, çıplaklık görülür. Renoir, ”çıplak“a en çok ilgi duymuş bir sanatçıdır. 19. yüzyılda ”çıplak!1 değişik biçimlerde ortaya çıkmıştır. Dışavurumcular insanın yalnızlığını, boğuntusunu ve korkulu düşlerini trajik bir anlatımla dile getirmişlerdir. Fütüristler'de“çıplak”ın devinimidir ön plana çıkan. Soyut resimde“çıplak”ın heyecanı, Gerçeküstücü resimde bilinçaltı ile ilgili bir simgedir. Türk Resmi, dini ve ahlaki baskılardan etkilenmiş olmasına rağmen, Batı'ya dönük resim sanatıyla birlikte,“çıplak”ın resmedildiği görülür. Günümüzde ise“çıplak”pek çok sanatçı tarafından ele alınıp işlenmektedir. Erotizm'in simgesi“çıp!ak”tır. Doğu, cinselliği ayıp ve günah saymamış, aksine kadın-erkek ilişkilerini özellikle sevişmeyi bir sanat olarak kabul etmiş ve insan çıplaklığını, erotikliğini kutsallaştırmıştır. Avrupa sanatında ise insan bedeni ve sevişme 16. yüzyılda yüceltilmeye başlanmış, 18. yüzyıl kadın-erkek ilişkilerine ve erotizme geniş yer verilmiştir. 20. yüzyıl biçimsel bir zarafet peşinde koşmasına rağmen erotizmde trajik bir katılık görülür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since the period of Paleolitic, the history of drawingn is a history of the nude. However,“The Nude”has been influenced by the social and religious impression, it has never been taken away from the agenda of the humanity. 'The Nude“, as a reaction to these impressions, has always been talked about The artists have been aimed at keeping under the impression and their works have been destroyed by the killers, the curses and the punishments. 'The Nude”is natural and independent in the primitive art. Together with the social development, consultation has become the target of the fundamentalism. Despite these fundamentalism and impressions, the nude has never been taken away from the agenda of the humanity. In the field of art, 'The Nude“, mostly, has taken charge the feminine figures and studied about this matter captiously by emphesizing the importance and the place of the female in the society. In the past, feeding and generating have been the one of the basic needs of the humanity and at those days, the female has been considered as the symbol of generation and feeding. In time, it is seen that duty of female's generating and abundance has disappered and turned into object In the European Drawings Art, 'The Nude”is a repeated subject. The artists have also represented the female as a lovable, wanted, desired existence, not only she will be watched. Mostly, the subject of drawing is the human-being. For instance, in Italian Renaissance Art, the artist exalts the human. 'The Nude“ of these periods' artist is full of love. Whereas, in the Northern Renaissance Art, the track of death is seen, not the track of life. In the Far East's Art, a passive nudity never exists. Religion has exalted the love and the sexuality that the nudity hassymbolized has become a more important matter. In French Drawing, Poussin's Nudes tell the different invitation, I.e. a day of love, a breath ofmâkTng love, a hope, a memory. The Nineteenth Century has been a unbelievable year of changes and from the Romantism to the Realitism current, all the currents have Improved for this century. Also, 'The Nude”has improved In impressionism, too. Monet, Cezanne, Renoir. In Cezanne's“Nudes”, the nudity is seen, not a certain“Nude”. Of the impressioner painters, it is Renoir who has been the most interested one in“Nude”. In the Nineteenth Century, 'The Nude“ has appeared in many different ways and fearful dreams of human in a tragic meaning. In the Futurists, whas is in the front since is the ”Nude's“ revolution. In Abstract Drawing, It is the emotion of Nude, in the Overrealistic Art it is a symbol about underconscience. In Turkish Drawing, though it has been effected by the religious and ethic impressions, it has n&/er been able to prevent the representation of ”Nude". Later on, Avni Lifij has succeeded in catching the contemporary perceiving. Of the painters of the last period, Yüksel Arslan has become the most interested one in Nude. Human is the only subject in his drawings. The symbol of erotism is the nude. It has never considered the oriental sexuality as a shame or a sin, has accepted the relation between male and female, especially making love as an art and made the nudity of human and erotism of human sacred. In the European Art, the human body and making love has been made an Important event in the sixteenth century, in the eighteenth century the relationships between female and male and erotism have been taken part in. In the twentieth century, though it tries to follow after a symbolic kindness, in erotism a tragic hardness is seen. IV