Endometrium kanserli hastaların moleküler profilinin analiz edilmesi
Analysis of the molecular profile of patients with endometrial cancer
  1. Tez No: 986830
  2. Yazar: OĞUZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SIRMA EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
Özet
Endometriyal kanser kadın genital sisteminin en sık görülen malignitesi olup çoğu olgu erken evrede tanı almakta ve yüksek sağkalım oranları göstermektedir. Bununla birlikte, hastalığın biyolojik heterojenitesi ve klinik seyri, klasik histopatolojik parametrelerle her zaman yeterince öngörülememektedir. Son yıllarda moleküler sınıflama sistemlerinin klinik uygulamaya girmesiyle birlikte, özellikle DNA polimeraz epsilon (POLE) genindeki mutasyonlar endometriyal kanserde prognostik ve terapötik açıdan önemli bir alt grubu tanımlamaktadır. Bu çalışmada, POLE mutasyon durumuna göre endometriyal kanserli hastaların demografik, klinik, patolojik ve sağkalım özellikleri değerlendirilmiş; ayrıca The Cancer Genome Atlas–Uterine Corpus Endometrial Carcinoma (TCGA-UCEC) verileri kullanılarak POLE geninin mRNA ekspresyon düzeyleri, klinik korelasyonları ve DNA metilasyon profilleri biyoinformatik yöntemlerle analiz edilmiştir. Toplam 51 hastanın değerlendirildiği bu çalışmada, POLE mutasyonu 2 hastada belirlenmiştir. Klinik kohortta POLE mutant grupta hipotiroidi daha fazla tespit edilmekle birlikte, demografik ve çoğu klinikopatolojik parametre açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Sağkalım analizlerinde POLE mutant grupta daha iyi genel sağkalım izlenmekle birlikte, bu fark istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır. TCGA-UCEC biyoinformatik analizlerinde, POLE geninin mRNA ekspresyonunun normal endometriyum dokusuna kıyasla tüm histolojik alt tiplerde anlamlı düzeyde arttığı, ancak tümör alt tipleri arasında ekspresyon açısından anlamlı bir farklılık olmadığı gösterilmiştir. Ayrıca POLE ekspresyonunun p53-mutant tümörlerde daha yüksek olduğu, buna karşın POLE ekspresyon düzeyleri ile genel sağkalım arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı saptanmıştır. Promotör metilasyon analizlerinde ise POLE geninin genel olarak hipometile olduğu ve normal doku ile tümör dokusu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma POLE mutasyonlarının endometriyal kanserde prognostik açıdan belirleyici bir moleküler belirteç olmasına rağmen POLE mRNA ekspresyon düzeylerinin ve metilasyon durumunun klinik seyri öngörmede sınırlı bir role sahip olabileceğini düşündürmektedir. Elde edilen klinik ve biyoinformatik bulgular, endometriyal kanserde moleküler temelli risk sınıflamasının önemini desteklemekte ve bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is the most common gynecologic malignancy and is frequently diagnosed at an early stage, resulting in favorable survival outcomes. However, the biological heterogeneity of the disease and its variable clinical behavior cannot always be adequately predicted using conventional histopathological parameters alone. Recent advances in molecular classification have highlighted the prognostic and therapeutic relevance of specific molecular subgroups, particularly tumors harboring mutations in the DNA polymerase epsilon (POLE) gene. In this study, the demographic, clinical, pathological, and survival characteristics of patients with endometrial cancer were evaluated according to POLE mutation status. In addition, bioinformatic analyses were performed using data from The Cancer Genome Atlas Uterine Corpus Endometrial Carcinoma (TCGA-UCEC) cohort to investigate POLE mRNA expression levels, clinical correlations, and DNA methylation profiles. A total of 51 patients were analyzed in this study. POLE mutations were identified in 2 patients. Although hypothyroidism was more frequently detected in the POLE mutant group in the clinical cohort, no significant differences were found in terms of demographic and most clinicopathological parameters. In survival analyses, better overall survival was observed in the POLE mutant group, but this difference did not reach statistical significance. Bioinformatic analyses revealed that POLE mRNA expression was significantly increased in all histological subtypes of endometrial cancer compared with normal endometrial tissue. At the same time, no significant differences were observed among tumor subtypes. Higher POLE expression levels were detected in p53-mutant tumors; however, no significant association was found between POLE expression levels and overall survival. Promoter methylation analyses demonstrated that the POLE gene was generally hypomethylated, with a statistically significant difference between normal and tumor tissues. In conclusion, the findings of this study suggest that POLE mutations represent a key prognostic molecular marker in endometrial cancer. In contrast, POLE mRNA expression levels and methylation status appear to have limited predictive value. These results support the growing importance of molecular-based risk stratification in endometrial cancer and may contribute to the development of personalized treatment strategies for this disease.