Total diz artroplastisi cerrahisi geçirecek hastaların adduktor kanal bloğuna ıpack bloğu eklenmesiyle postoperatif ağrı üzerine ve hastanede kalış sürelerine etkisi
Effects of adding an ipack block to an adductor canal block on postoperative pain and length of hospital stay in patients undergoing total knee arthroplasty
- Tez No: 986829
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Total diz artroplastisi (TDA) sonrası postoperatif ağrı kontrolü, erken mobilizasyon ve rehabilitasyon açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, adduktor kanal bloğuna (AKB) IPACK bloğu eklenmesinin postoperatif ağrı skorları, opioid tüketimi, fonksiyonel mobilizasyon ve hastanede kalış süresi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Bu prospektif, randomize, çift kör çalışmaya spinal anestezi altında unilateral TDA uygulanan 91 hasta dahil edildi. Grup A'ya 20 mL %0,5 bupivakain ile AKB uygulanırken, Grup I'de AKB'ye ek olarak IPACK bloğu 40 mL %0,25 bupivakain ile gerçekleştirildi. Postoperatif dönemde istirahat, diz 45° fleksiyonda ve hareket sırasında NRS skorları; toplam opioid tüketimi diz fleksiyon açısı; Timed Up and Go (TUG) testi; hastanede kalış süresi değerlendirildi. Bulgular: Demografik veriler açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Toplam opioid tüketimi Grup I'de Grup A'ya göre anlamlı olarak daha düşüktü (20mg vs. 30mg p<0,001). Grup I'de diz fleksiyon açısı daha yüksek bulundu (90° vs. 80°, p<0,001). TUG testi süreleri 24., 48. ve 72. saatlerde Grup I'de anlamlı olarak daha kısaydı (p<0,001). Hastanede kalış süresinin Grup I'de daha kısa olduğu görüldü (96 saat vs. 108 saat, p=0,001). Erken postoperatif dönemde (4. ve 8. saatler) istirahat, fleksiyon ve hareket sırasında NRS skorları Grup I'de anlamlı olarak daha düşüktü (p<0,001). Kuadriseps kas gücü ve Bromage skorları açısından gruplar arasında fark saptanmadı. Sonuç: Adduktor kanal bloğuna IPACK bloğunun eklenmesi, TDA sonrası opioid gereksinimini azaltmakta, erken postoperatif dönemde ağrı kontrolünü iyileştirmekte, fonksiyonel mobilizasyonu artırmakta ve hastanede kalış süresini kısaltmaktadır. IPACK + AKB kombinasyonu, motor fonksiyonları koruyan, fonksiyon odaklı ve etkili bir multimodal analjezi yaklaşımıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Total knee arthroplasty (TKA) is associated with significant postoperative pain, and effective pain control is critical for early mobilization and successful rehabilitation. The aim of this study was to evaluate the effects of adding an interspace between the popliteal artery and the capsule of the knee (IPACK) block to the adductor canal block (ACB) on postoperative pain scores, opioid consumption, functional mobilization, and length of hospital stay. Methods: In this prospective, randomized, double-blind study, 91 patients undergoing unilateral TKA under spinal anesthesia were enrolled.Group A received an ACB with 20 mL of 0.5% bupivacaine, while Group I received an ACB plus an IPACK block using 40 mL of 0.25% bupivacaine. Postoperative pain scores at rest, during 45° knee flexion, and during movement (NRS); total opioid consumption; knee flexion angle; Timed Up and Go (TUG) test; length of hospital stay were recorded. Results: Demographic characteristics were comparable between groups (p>0.05).Total opioid consumption was significantly lower in Group I compared to Group A (20mg vs. 30mg p<0.001).Knee flexion angle was significantly higher in Group I (90° vs. 80°, p<0.001). TUG test times at 24, 48, and 72 hours were significantly shorter in Group I (p<0.001). Length of hospital stay was shorter in Group I (96 hours vs. 108 hours, p=0.001).Early postoperative pain scores at rest, during flexion, and during movement (4th and 8th hours) were significantly lower in Group I (p<0.001). No significant differences were observed in quadriceps muscle strength or Bromage scores. Antiemetic requirement was significantly lower in Group I (p=0.026).