Merleau-Ponty: Dialectic without synthesis and the ontology of the artwork
Merleau-Ponty: Sentezsiz dialektik ve sanat yapıtı ontolojisi
- Tez No: 98686
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAY SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tez Merleau-Ponty'nin sanat felsefesini Hegel dialektik'i ve bu dialektik'in kendisi tarafından yeniden-biçimlendirilmiş biçimi açısından ele almaktadır. Getirdiği iddia, Merleau-Ponty'nin sanat-yapıtı ontologisinin ve sanat-tarihi kuramının dialektik olarak anlaşılması gerektiğidir. Bu yönde Merleau-Ponty'nin fenomenologik ontolojisinin kendisinde dialektik olduğu ve sanat üzerine yazılarının ontolojisini tamamlayan önemli bir parça oluşturduğu gösterilmektedir. Merleau-Ponty'ye göre, pre-reflektif alanı göz önünde bulundurmadaki başarısızlığı nedeniyle kabul edilemez bulduğu içkinlik felsefeleri karşısında dialektik düşünce zorunlu bir alternatif oluşturmaktadır. Bununla birlikte, Hegel' in dialektik felsefesinin, sistemleştirme eğilimi ve zorunlu bir gelişme inance gibi. Merleau-Ponty tarafından reddedilen yanlan da vardır. Bu onu“hyperdialectic”kavramını oluşturmaya vardırmıştır: bu, son bir senteze erişme iddiası taşımayan“bilinçli”bir dialektik bir süreçtir. Her ne kadar algıyla dialektik arasındaki bağlantı yazılarında açıkça ortaya çıkmıyorsa da, kanıtlamak istediğim nokta, Merleau-Ponty'nin algı kuramının dialektik olduğu ve“hyperdialectic”kavramının, Merleau-Ponty'nin yoğun bir algı biçimi olarak yorumladığı sanat-yapıtı ontolojisine haydi haydi uygulanabileceğidir. VIIBu görüşün sonucu sanatın kendim aşmasına inanç ve - Hegel'e karşı - sonu olmayan birşey olarak görülen sanat tarihi sürecinin çoğulcu bir biçimde kavramlaştınlmasıdır.
Özet (Çeviri)
Merleau-Ponty: dialectic without synthesis and the ontology of the artwork by Fiona Tomkinson The thesis explicates Merleau-Ponty' s philosophy of art in terms of his position with regard to the Hegelian dialectic and to his own refashioning of this dialectic. It will argue that Merleau-Ponty' s ontology of the artwork and his theory of art history both need to be understood dialectically. This involves an explication of Merleau-Ponty' s phenomenological ontology with the aim of demonstrating that it is in itself dialectical and that his writings on art form an integral part of this ontology. For Merleau-Ponty, dialectic is necessary as the only alternative to philosophies of immanence, which he regards as untenable because of their failure to engage with the pre-reflective. However, there are also aspects of Hegel's dialectical philosophy, such as its tendency to systemisation and its belief in necessary progress that Merleau-Ponty rejects. This leads him to the formulation of the concept of 'hyperdialectic' which can be described as a 'self-conscious' dialectical process which does not claim to reach an ultimate synthesis.I wish to demonstrate that Merleau-Ponty's theory of perception is dialectical in this way, although the connection is not made explicit in his writings, and that the concept of the hyperdialectic can also be applied a fortiori to the ontology of the artwork, which for Merleau-Ponty functions as an intensified kind of perception. This results in a belief in the self-transcendence of art, and a pluralistic conception of a progress of art history which - contra Hegel - is seen as having no end.