The Question particle and movement in Turkish
Türkçe'de soru eki ve yer değiştirme
- Tez No: 98687
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
KISA ÖZET Türkçe'de Soru Eki ve Yer Değiştirme Bu çalışmanın amacı Türkçe'de soru ekinin dağılımını incelemek ve bu dağılımın özelliklerine Yetinmeci Çizgi çerçevesinde açıklama getirmektir. Türkçe'de soru eki eylemden başka Ad, Sıfat, İlgeç ve Belirteç öbeklerine de eklenebilir. Soru ekinin dağılımı incelendiğinde, bu ekin soru eklerinin yeri olduğu öne sürülen Tümleyici Öbeğin başı olarak üretilmediği görülmektedir. Hagstrom, Sinhala ve Japonca'da soru eklerinin Tümleyici Öbeğin başı olarak üretilmediğini ama her iki dilde de soru eklerinin Tümleyici öbeğin başına doğru yer değiştirdiğini öne sürmektedir. Türkçe'de ise yalnız soru ekinin değil sorgulanan öğenin ait olduğu öbekteki diğer öğeleri de peşine takarak Mantıksal biçimde yer değiştirdiği görülmektedir. Yer değiştirmeyi doğrulayan kanıtlardan biri engelleyici etkenlerdir. Yalnız, DA gibi öğeler soru ekinin eklendiği öbeklerin hareket yolu üzerinde bulunamazlar. Soru ekinin dağılımı ile ilgili kısıtlamalar ise yer değiştirmeyi doğrulayan diğer bir bulgudur. Bazı öğelerin soru ekiyle birlikte bulunamamasının nedeni bu öğelerin ait oldukları öbekten aynlamamasıdır. Soru ekinin birlikte bulunduğu öğelerin yer değiştirmesi bu öğelerin odak özelliği ile ilgilidir. vıYetinmeci Kuram'da bir öğenin ait olduğu öbekteki diğer öğeleri peşine takarak yer değiştirmesi açık yer değiştirmenin bir özelliği olarak görülse de, Türkçe'de bu yer değiştirmenin Mantıksal Biçimde gerçekleştiği görülmektedir. Kutupsal öğelerin dağlımı ile ilgili veriler soru ekinin yalnız eylemle birlikte olduğu durumlarda Tümleyici öbeğin başına hareket ettiğini göstermektedir. Soru eki, tümce oluşumu sırasında ya eylemin üzerinde bir ek ya da bir öbeğe kardeş olarak üretilen bir öğe olarak görülür. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Question Particle and Movement in Turkish by Dilek Besler The aim of this study is to analyze and account for the distribution of the question particle in Turkish within the Minimalist Framework. In Turkish, the question particle, in addition to the verb complex, may also occur with NPs, ADJPs, PPs, ADVPs and VPs. Analysis on the distribution of the question particle indicates that in Turkish, it is not base generated as the head of CP which has been considered to be the host of question particles. Evidence presented by Hagstrom (1998) from Sinhala and Japanese show that the question particles in these two languages, though not base generated under CP, move to C by a covert movement in Sinhala and by an overt one in Japanese. However, in Turkish, rather than the question particle alone a phrasal category moves through pied-piping at LF. The first set of evidence comes from the intervention effects. Certain items such as constituents marked by yalnız 'only', DA 'a/so' are not allowed to occur on the movement path of -ml marked constituents. Another set of evidence comes from the restrictions on the occurrence of the question particle. Certain constituents cannot be marked by the question particle because they cannot move out of the maximal IVprojection they belong to. The movement of constituents marked by the question particle is motivated by the focus feature of these constituents. Although pied-piping is considered to be a property of overt movement, this study claims that there is LF-pied-piping in yes-no question formation in Turkish. Data with respect to the occurrence of polarity items show that the question particle moves to C only when it occurs with the verb complex. It seems that the question particle can enter the derivation as a suffix on the verb or by operation Merge, being base generated as a sister to the maximal projection h is attached to. tx. yükseköğretim kürglu DOKÜMANTASYON MERKEÜ