Creating optimal risk-return portfolio's with arbitrage mechanism using exchange traded funds
Borsada işlem gören fonlar kullanılarak arbitraj mekanizmalı optimum risk-getiri portföylerinin oluşturulması
  1. Tez No: 986894
  2. Yazar: PEGAH SOBATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBEN KOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
Özet
Markowitz tarafından geliştirilen ortalama varyans yaklaşımı oldukça popülerdir. ve finans dünyasında tanınmış bir isim. Sayının artmasına yardımcı olduk Son on yılda piyasada bulunan ETF'lerin hacmi oldukça yüksek ancak yatırımcıların çoğu Yüksek riskli hisse senedi almak istemeyenler bunlara yeterince dikkat etmiyor Bu çalışmada farklı türdeki portföylerle optimal portföyler oluşturmak istiyoruz. Ishare'in getirileri en üst düzeye çıkaran ve riski en aza indiren borsada işlem gören fonları. içermek Modelimizde risksiz varlıklar ve dengeli bir portföy elde etmek için gümüşü seçiyoruz vadeli işlemler, 10 yıllık ABD devlet tahvilleri ve dolar endeksi. ben(portföy yöneticisi) (yüksek riskli-düşük riskli) ETF'ler arasında kukla bir regresyon modeli oluşturmak istedim ve serbest risk (korunma) varlıkları. Bu, arbitraj arasında bir ilişki bulduğumuz anlamına gelir.sistem, ETF'ler ve portföyler, çünkü çoğu makalede yalnızca en uygun olanı görüyoruz hisse senetleri veya tahvillere göre portföyler ve ardından arbitraj değil arbitraj modeli sistemi kullanın veya birçok ETF seçin ve yalnızca birbirleriyle karşılaştırın. ETF'ler olduğundan 31 Ocak 2013'ten 31 Ocak'a kadar olan dönem için farklı başlangıç ​​tarihlerinde listelenmiştirVeri analizi için başlangıç ​​tarihi olarak 2024/2025 kullanılmıştır) 3 büyük krizi analiz eder; 2019'da Kovid 19, ardından 2023'ün başlarında Rusya'daki savaş ve 2023'ün sonlarında orta doğuda bir başka savaş (SRAIL-GAZZA).
Özet (Çeviri)
The mean-variance approach developed by Markowitz is widely popular and well-known in the financial world. We have helped to increase the number and volume of ETFs available on the market over the last ten years, but most investors who do not want to buy high-risk stocks do not pay enough attention to these instruments.in this study, we want to create optimal portfolios with different types of Ishares exchange-traded funds that maximize returns and minimize risk. to include risk-free assets in our model and obtain a balanced portfolio, we choose silver futures, 10-year US government bonds and the dollar index. I(portfolio manager) wanted to create a dummy regression model between (high risk-low risk) ETFs and free risks (hedge) assets. This means that we find a relationship between the arbitrage system, the ETFs and the portfolios, because in most articles we only see the optimal portfolios by stocks or bonds and then the arbitrage model and not the arbitrage system or choose many ETFs and only compare with each other. Since the ETFs are listed at different start dates, the period from 31 January 2013 to 31 January 2024/2025 was used as the start date for the data analysis) In this period, we can analyses 3 major crises, e.g. Covid 19 in 2019, then the war in Russia in early 2023 and another war in middle east (SRAIL-GAZZA) in late 2023.