Türk kamu yönetiminde kadın olmak: Kadın çalışanların sorunları üzerine Isparta ilinde bir araştırma
Being a woman in Turkish public administration: A study on the problems of female employees
  1. Tez No: 986907
  2. Yazar: BÜŞRA NUR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, kamu kurumlarında görev yapan kadın çalışanların çalışma yaşamına ilişkin deneyimlerini ve karşılaştıkları yapısal, yönetsel ve toplumsal sorunları analiz etmektir. Çalışmada, mesleki yeterlilik, kariyer süreci, kurumsal destek, toplumsal cinsiyet rolleri ve iş-aile dengesi gibi başlıklar ele alınmıştır. Isparta genelindeki kamu kurumlarında görev yapan 417 kadın çalışandan elde edilen veriler, Memur-Sen Kadınlar Komisyonu (2022) anketinden uyarlanan ve araştırma amacına göre yeniden yapılandırılan ölçek aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, kadın çalışanların görev tanımlarıyla bireysel yeterlilikleri arasında genel bir uyum algısı taşıdıklarını ve mesleki gelişimlerini destekleyen bir yapı içinde çalıştıklarını göstermektedir. Bununla birlikte, yükselme süreçleri, kurumsal imkanlar, iş-aile dengesi ve toplumsal roller gibi konularda yapısal eşitsizliklere ve destek eksikliklerine dair eleştirel değerlendirmeler öne çıkmıştır. Teknolojiye uyum konusunda katılımcılar olumlu bir tutum sergilerken, kurumsal desteklerin eşit ve yeterli olmadığına dair görüşler de dikkat çekmiştir. Demografik değişkenler büyük ölçüde anlamlı fark yaratmazken, yalnızca eğitim düzeyinin iş yaşamına ilişkin algılar üzerinde belirgin bir etkisi olduğu saptanmıştır. Genel olarak çalışma, kadın kamu çalışanlarının iş yaşamındaki deneyimlerinin bireysel değil, kurumsal ve toplumsal yapıların belirleyiciliğinde şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the experiences of female employees working in public institutions regarding their working life and the structural, managerial and social problems they encounter. The study addresses topics such as professional competence, career process, institutional support, gender roles and work-life balance. Data collected from 417 female employees working in public institutions across Isparta were gathered using a scale adapted from the Memur-Sen Women's Commission (2022) survey and restructured according to the research objectives. The research data were analysed using the SPSS programme. The findings show that female employees perceive a general alignment between their job descriptions and their individual competencies, and that they work within a structure that supports their professional development. However, critical assessments have emerged regarding structural inequalities and lack of support in areas such as promotion processes, institutional opportunities, work-life balance, and social roles. While participants demonstrated a positive attitude toward adapting to technology, opinions regarding the lack of equal and sufficient institutional support also drew attention. Demographic variables do not create significant differences, but it has been determined that only the level of education has a clear effect on perceptions of work life. Overall, the study reveals that the work experiences of female public employees are shaped not by individual factors, but by institutional and social structures.