Bulgaristan'daki Türk nüfusun mekânsal dağılımı ve sosyo-demografik özellikleri
Spatial distribution and socio-demographic characteristics of the Turkish population in Bulgaria
- Tez No: 986942
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA BALCI AKOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Demografi, Coğrafya, Demography, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Nüfus bilimi, tarihsel süreçte Coğrafya, Tarih, Sosyoloji, Siyaset Bilimi, Ekonomi, İktisat gibi birçok bilimin araştırma konusu olmuştur. Literatürdeki çalışmalar incelendiğinde, Bulgaristan'daki Türk Nüfusun mekânsal dağılımı ve sosyo - demografik özelliklerine dair (Bulgaristan'daki Türk Nüfusun ülke içi ve Avrupa Birliği'ne üye ülkelere yönelik göçleri ile doğum hızı, ölüm hızı, kadın başına düşen doğum sayısı gibi demografik çalışmalar) ülke genelini kapsayan bir çalışma olmadığı görülmektedir. Literatürdeki bu eksikliği gidermek ve Bulgaristan'da yaşayan Türklerin nüfus özelliklerini incelemek tezin başlıca amacını oluşturmaktadır. Çalışmada, Bulgaristan'daki Türk Nüfusun günümüzdeki demografik durumuna ait bulgulara ulaşarak, mekân üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Farklı zamanlarda Bulgaristan'dan Türkiye'ye yönelik göçler yaşanmasına rağmen, Bulgaristan'da halen yaşamakta olan Türklerin, göç hareketlerine katılmama nedenleri ve ülke nüfusundaki sosyo - demografik, kültürel ve mekânsal yansımalarının incelenmesi tezin temelini oluşturmaktadır. Tez beş bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde, Bulgaristan'ın fiziki coğrafya özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde, Bulgaristan'ın beşerî coğrafya özellikleri ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde Bulgaristan'daki Türk nüfusun tarihsel süreçteki seyri üzerinde durulmuş, bu amaç doğrultusunda Bulgaristan İstatistik Enstitüsü verilerinden yararlanılmıştır. Dördüncü bölümde, Bulgaristan'dan Türkiye'ye gerçekleşen göçlerin gerekçeleri ve mekânsal yansımaları incelenmiştir. Tezin son bölümünde, Bulgaristan'daki Türk nüfusun sosyo-demografik özelliklerini tespit etmeye yönelik çalışma sahasına arazi çalışması gerçekleştirilmiş olup; Türk nüfus ile görüşmeler yapılmıştır. Arazi çalışması ve mülakatlar doğrultusunda elde edilen bulgular burada değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
The subject of population has been the subject of research in many sciences such as Geography, History, Sociology, Political Science and Economics throughout history. When the studies in the literature are checked, it can be seen that there is no country-wide study on the spatial distribution and socio-demographic characteristics of the Turkish population in Bulgaria (demographic studies such as migration of the Turkish population in Bulgaria within the country and to European Union member countries, birth rate, death rate and number of births per woman). The main aim of the thesis is to fill this gap in the literature and to examine the various population characteristics of Turks living in Bulgaria. In this study, spatial effects are tried to be determined by obtaining findings about the current demographic situation of the Turkish Population in Bulgaria. Although there have been migrations from Bulgaria to Turkey at different times, the reasons why Turks who are still living in Bulgaria did not participate in migration movements and the examination of their socio-demographic, cultural and spatial reflections on the country's population constitute the basis of the thesis. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, Bulgaria's physical geography potential have been discussed. In the second chapter, the human geography characteristics of Bulgaria are examined. In the third chapter, the historical course of the Turkish population in Bulgaria has been emphasized, and for this purpose, the data of the Bulgarian Statistical Institute has been frequently used. In the fourth chapter, the migrations that took place from Bulgaria to Turkey their spatial reflections have been discussed for the migrations. In the the fifth chapter, field work was carried out in the research area to determine the socio-demographic characteristics of the Turkish population in Bulgaria, and interviews were held with the Turkish population in the field. The findings obtained from the field work and interviews conducted in the field have been evaluated in this section.