Parliamentary experience of the Turkish Labour Party 1965-1969
Türkiye İşçi Partisi'nin parlamento deneyimi 1965-1969
  1. Tez No: 98695
  2. Yazar: ERKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. HAKKI ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) Türk siyaseti ve Türk solu içinde sahip olduğu politik önemi, partinin 1965 ve 1969 tarihleri arasındaki parlamento deneyemininden yola çıkarak anlamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada kullanılan temel birincil kaynaklar ise şunlardır: TİP arşivi, dönemin sol içerikli dergileri ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanakları. Bu çalışmadaki birinci iddia şudur: TİP'in Millet Meclisi'ne girişi Türk siyasetinde önemli bir dönüm noktası oluşturmuştur. İkincisi, TİP, politik iktidarın ele geçirilmesi meselesine ilişkin olarak parlamenter yöntemler konusunda yaptığı ısrarıyla altmışların diğer ana sol akımlarından ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to understand the political importance of the Turkish Labour Party (TLP) {Türkiye İşçi Partisi) in Turkish politics and among the Turkish left in the light of the party's parliamentary experience between 1965 and 1969. The main primary sources that have been used in this study are the archival materials of the TLP, leftist journals of the period, and the minutes of the Turkish Grand National Assembly. The main claim of this thesis is that the TLP's entrance into the National Assembly was an important milestone in Turkish politics. Furthermore the TLP with its insistence on parliamentary methods in order to attain political power differed from the other main sections of the Turkish left of the sixties.