Karapara-kayıtdışı ekonomi ilişkisi- Türkiye veTürk kamu yönetimine etkisi
The Relation between dirty money and unrecorded economy and it's efect on Turkey and Turkish public sector management
  1. Tez No: 98696
  2. Yazar: ÜLKER MAVRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
ÖZET KARAPARA KAYITDIŞI EKONOMİ İLİŞKİSİ TÜRKİYE VE TÜRK KAMU YÖNETİMİNE ETKİSİ MAVRAL, Ülker Yüksek Lisans Kamu Yönetimi Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Halil ÜLKER Eylül 2000, xix+3 65 sayfa Suç ve suça karşı mücadele insanlık tarihi kadar eski olmasına rağmen, karapara ve karapara aklama suçlan hem dünya hem de Türk hukuk literatürüne yeni girmiş bulunmaktadır. Günümüz dünyasında, karapara ve karapara aklama suçundan elde edilen büyük ölçekli ekonomik güç, hükümetlerin ve rejimlerin kurulup yıkılmasına, hukuk devleti ve demokrasinin zedelenmesine, ülkede terörün gelişmesine, ülke imajının bozulmasına, toplumsal, siyasal ve sosyal yozlaşmalara, rüşvet ve yolsuzlukların artmasına, ahlaki değerlerin bozulmasına, toplumsal ve siyasal yapının kirlenmesine, adaletsizliklere, yargının bağımsızlığının zedelenmesine, ekonomik dengelerin bozulmasına, ekonominin istikrarsızlığa sürüklenmesine, ekonomik krizlere, bütçe, maliye, dış ticaret politikalarının olumsuz etkilenmesine, hatta bu politikalarda yanılma olmasına, ülkedeki gelir dağılımı ve toplumsal refahın bozulmasına, kamukurum ve kuruluşlarının işlevlerinin azalmasına, ülkede çete ve mafya tipi örgütlerin artmasına, önlem alınmaz ise kamu örgütleri yerine çete ve mafya tipi örgütlerin ülkeyi yönetmeye kalkmasına ve kamu yönetiminin olumsuz etkilenmesine; sebep olmaktadır. Toplumsal barış ve düzeninin devamlılığı açısından bu suçlarla mücadele son derece önemlidir. Karapara-kayıtdışı ekonomi ilişkisi nedeniyle, mücadelede kayıtdışı ekonominin kayıt altma alınması da karapara ile mücadeleyi kolaylaştıracak önemli bir etkendir. Karapara ve Karapara aklama suçlarının örgütlü suçlar olması ve global yapıları nedeniyle, ulusların bu suçlarla tek başına mücadele etmesi mümkün değildir. Bu nedenle, bu suçlarla hem ulusal hem de uluslararası platformda mücadele edilmelidir. Ülkemizde 19.1 1.1996 tarihinden itibaren 4208 Sayılı Karaparamn Aklanmasının Önlemesine Dair Yasa'yı uygulamaya başlamak suretiyle, karaparamn aklanmasını suç sayan ülkeler araşma katılarak uluslararası ve organize suçlulukla mücadele önemli bir mesafe almıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRAC THE RELATION BETWEEN DİRTY MONEY- AND UNRECORDED ECONOMY AND ITS EFFECT ON TURKEY- AND TURKISH PUBLIC SECTOR MANAGEMENT MAVRAL, Ülker M.A. Thesis Department Of Public Sector Management Supervisor: Prof. Dr. Halil ÜLKER September 2000, xix+365 pages Although crime and the fight against crime are as old as human history, dirty money and money laundering offences have been introduced both world and Turkish law literature recently. In today's world, the high economic power originated from dirty money and money laundering brings about the collapse of governments and regimes, harms the democracy and legal state, flourish the terrorism, damage the image of the country, corrupt the social and political life, increase the bribery and corruption, damage the social ethics, violate the social and political structure, harms the independency of judgment and cause injustice. It also damages the economical balance, leads the economy to instability, causes economic crises, has a negative influence on the budget, finance and foreign trade policies. It may even be a reason for mistaking these policies. Furthermore, the high economic power originated from dirty money and money mlaundering upset the income distribution and social welfare, decreases functions of state institutions, increases gangs and mafia type organizations. If necessary measures are not taken, these types of organizations can attempt to manage the country. As a result, the public management will be negatively affected. The fight against these crimes is very important for keeping continuity of social order and peace. In the struggle against dirty money, taking the unrecorded economy under control is an important factor because of the relation between dirty money and underground economy. As dirty money and money laundering crimes are organized crimes and have a global nature, it is not possible for nations to fight these crimes alone. Because of this reason, the fight against these crimes should be made both national and international area. In Turkey, important steps have been taken in the fight against organised crime- by joining among states that criminalize money laundering with the implementation of Law No: 4208 on Prevention of Money Laundering in November 1996. IV