Toplu konut inşaatlarında kalite kontrol ve iç başarısızlık analizi
Quality control and internal failure analysis in mass housing constructions
  1. Tez No: 986953
  2. Yazar: MEHMET HANİFİ ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, toplu konut inşaatlarında kalite kontrol süreçleri ve iç başarısızlık analizinin etkinliği araştırılmaktadır. Kalite kontrol, inşaat projelerinde belirlenen standartların sağlanması, ürün ve hizmet kalitesinin sürekli olarak iyileştirilmesiyle üretkenliğin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi açısından kritik bir unsur olarak öne çıkmaktadır. İnşaat sektöründe, müşteriler çoğunlukla tamamına erişemedikleri bir ürünün alıcısıdır. Bu nedenle kalite kavramı, yalnızca nihai ürünün beklentileri karşılamasıyla sınırlı kalmamakta, aynı zamanda üretimin her aşamasında sürdürülen kontrollere de bağlıdır. Her bir üretim safhasında yapılan kontrollerle standartlara uymayan imalatlar tespit edilmekte ve gerekli düzeltici faaliyetler uygulanarak nihai ürünün kalitesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Projelerde kalite kontrol süreçlerinin etkin yürütülememesi, projelerin başarısızlık oranını artırmakta; zaman, maliyet ve müşteri memnuniyeti açısından ciddi sorunlar doğurmaktadır. İç başarısızlıklar, çoğunlukla planlama hataları, yetersiz kaynak yönetimi, teknik eksiklikler ve iş gücüyle ilgili problemlerden kaynaklanmakta olup; bunlar projelerin zamanında ve bütçeye uygun şekilde tamamlanmasını engellemektedir. Bu nedenle, iç başarısızlıkların nedenlerinin anlaşılması ve ortadan kaldırılmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesi, proje yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez, toplu konut projelerinde iç başarısızlıkların tanımlanması, analiz edilmesi ve bu başarısızlıkların etkilerini minimize edecek çözüm yollarının geliştirilmesi amacını taşımaktadır. Çalışmada kalite kontrol süreçlerinin planlanması, uygulanması ve denetlenmesi incelenerek, saha uygulamaları üzerinden elde edilen verilerle mevcut sorunlar tespit edilmiş ve iyileştirme önerileri sunulmuştur. Başarılı ve başarısız projelerin karşılaştırılması yoluyla, kalite kontrol ve iç başarısızlık analizinin proje sonuçlarına olan etkileri somut verilerle ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular ışığında, toplu konut inşaatlarında kaliteyi artırmaya yönelik öneriler ve iç başarısızlıkların önlenmesi için uygulanabilir stratejiler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effectiveness of quality control processes and internal failure analysis in mass housing constructions. Quality control stands out as a critical factor in ensuring compliance with specified standards in construction projects, continuously improving product and service quality, increasing productivity, and reducing costs. In the construction sector, customers mostly purchase a product to which they do not have full access prior to completion. Therefore, the concept of quality is not limited only to meeting the expectations of the final product; it also depends on controls maintained at every stage of the production process. Through inspections at each production phase, non-conforming works are identified and necessary corrective actions are taken to ensure the quality of the final product. The ineffective implementation of quality control processes in projects increases the probability of project failure and causes serious problems in terms of time, cost, and customer satisfaction. Internal failures mostly result from planning errors, inadequate resource management, technical deficiencies, and workforce-related problems; these factors prevent the timely and budgeted completion of projects. Therefore, understanding the reasons for internal failures and developing strategies to eliminate them is of great importance for project management. This thesis aims to identify, analyze, and develop solutions to minimize the impacts of internal failures in mass housing projects. The planning, implementation, and supervision of quality control processes are examined, and existing problems are identified through data obtained from field applications, leading to improvement recommendations. By comparing successful and unsuccessful projects, the effects of quality control and internal failure analysis on project outcomes are demonstrated with concrete data. In light of the findings, suggestions to increase quality in mass housing constructions and applicable strategies for preventing internal failures have been developed.