Farklı özellikteki siman ve laminaların renk üzerine etkisi
The effect of different types of cement and laminates on color
- Tez No: 986954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR DOĞAN DAĞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, estetik diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan seramik lamina vener restorasyonların nihai rengini etkileyen temel faktörleri incelemektedir. Bu çalışmada, farklı kalınlık ve ışık geçirgenliğine sahip lityum disilikat seramiklerin, farklı prepare diş renkleri ve siman renkleriyle birlikte nihai renk üzerine etkisi simantasyon öncesi ve sonrası karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçların, farklı klinik kombinasyonlar için kanıta dayalı karar verme sürecini desteklemesi hedeflenmiştir. Çalışmada farklı kalınlıklarda(0.5 mm,0.7 mm, 1 mm) ve ışık geçirgenlik özelliklerinde(HT, LT) hazırlanan lityum disilikat seramik örnekler kullanılmıştır. Örnekler, farklı renklerdeki kompozit arka planlar(A1, A2, A3) üzerine rezin simanın dört rengi(bleach,white, yellow,transparan) kullanılarak simante edilmiştir. Renk ölçümleri simantasyon öncesi ve sonrası spektrofotometre ile ölçülmüş ve elde edilen veriler istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre seramik kalınlığı, ışık geçirgenliği, arka plan rengi ve siman renginin her biri renk farkı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etki göstermiştir. Koyu arka plan renkleri kullanıldığında daha yüksek ΔE₀₀ değerleri elde edilirken, restorasyon kalınlığı daha az ve yüksek ışık geçirgenliğine sahip seramiklerde arka plan etkisinin daha belirgin olduğu saptanmıştır. Siman renginin etkisi anlamlı fakat düşük bulunmuştur. Arka plan koyulaştıkça maskelemede seramik kalınlığı önem kazanmıştır. Bulgular literatürle karşılaştırarak değerlendirilmiş ve koyu arka planların maskelenmesinde rezin siman rengini değiştirmekten ziyade seramik kalınlığının artırılmasının daha etkili bir yaklaşım olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın, klinikte estetik restorasyon planlamasında yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the fundamental factors influencing the final color of ceramic laminate veneer restorations, frequently used in aesthetic dentistry. In this study, the effect of lithium disilicate ceramics with different thicknesses and translucency, along with different tooth colors and cement colors, on the final color was evaluated comparatively before and after cementation. The aim was to support evidence-based decision-making processes for different clinical combinations. In this study, lithium disilicate ceramic samples prepared with different thicknesses (0.5 mm, 0.7 mm, 1 mm) and translucency properties (HT, LT) were used. The samples were cemented onto different colored composite backgrounds (A1, A2, A3) using four colors of resin cement (bleach, white, yellow, transparent). Color measurements were taken spectrophotometer before and after cementation, and the obtained data were subjected to statistical analysis. According to the results obtained, ceramic thickness, light transmittance, background color, and cement color each showed a statistically significant effect on color difference. Higher ΔE₀₀ values were obtained when dark background colors were used, while the background effect was more pronounced in ceramics with less restoration thickness and high light transmittance. The effect of cement color was found to be significant but low. As the background darkened, ceramic thickness became more important in masking. The findings were evaluated by comparing them with the literature, and it was concluded that increasing the ceramic thickness is a more effective approach than changing the resin cement color in masking dark backgrounds. This study is of a guiding nature in the planning of aesthetic restorations in the clinic.