Tekstil endüstrisinde karbon ve su ayak izi analizi ve elektrokoagülasyon yöntemi ile su ayak izinin azaltılmasının değerlendirilmesi
Analysis of carbon and water footprints in the textile industry and evaluation of reducing water footprint by the electrocoagulation method
  1. Tez No: 986952
  2. Yazar: FURKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, dokuma kumaş üretimi yapan bir tekstil endüstrisinin 2022 yılına ait karbon ayak izi ve su ayak izi hesaplanmıştır. Ayrıca tesisin su ayak izinin azaltılması için tesisten çıkan atıksuların KOİ'sinin elektrokoagülasyon prosesi kullanılarak arıtılmasında pH'ın etkisi araştırılmıştır. Çalışmada karbon ayak izi ve su ayak izinin belirlenmesi için 2022 yılına ait doğalgaz, benzin, mazot tüketimleri, elektrik tüketimi, su temini miktarları, atıksu oluşumu, iş seyahatleri, su kullanımı ve atıksudaki kirletici tür ve miktarları ile ilgili veriler firmadan sağlanmıştır. Karbon ayak izi hesaplamaları (Greenhouse Gas, GHG) protokolü, su ayak izi hesaplamaları ise Su Ayak İzi Ağı (WFN- Water Footprint Network) kullanılarak yapılmıştır. Tesisten kaynaklanan atıksuyun arıtılması için pH değişimine bağlı elektrokoagülasyon prosesinin KOİ giderim performansı değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarında tesisin Kapsam 1, Kapsam 2 ve Kapsam 3 karbon ayak izi değerleri sırasıyla 19.302,59 ton CO2e, 5.378 ton CO2e ve 251,8 ton CO2e ton olarak belirlenmiştir. Tesisin mavi ve gri su ayak izleri sırasıyla 33.033 m3 ve 1.726.301 ton olduğu belirlenmiştir. Bu gri su ayak izine KOİ'nin katkısı 1.143.404 m³ olarak belirlenmiştir. Gri su ayak izinin azaltılması için yapılan elektrokoagülasyon çalışmasında en iyi KOİ giderim veriminin %84 ile pH:3'te sağlandığı, en düşük maliyete sahip şartların pH:9,84 olan doğal pH'ta sağlandığı görülmüştür. Bu pH'ta gri su ayak izi 417,7 kg CO2e/kg kumaş'tan 80 kg CO2e/kg kumaş'a düştüğü görülmüştür. Bu sonuçlar tesisin karbon ayak izi ve su ayak izinin azaltılması için gerekli adımların atılmasında yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study calculated the 2022 carbon footprint and water footprint of a textile industry producing woven fabrics. Furthermore, the effect of pH on the treatment of COD in wastewater generated by the facility using an electrocoagulation process was investigated to reduce the facility's water footprint. To determine the carbon footprint and water footprint in this study, data on natural gas, gasoline, and diesel consumption, electricity consumption, water supply quantities, wastewater generation, business travel, water usage, and the types and amounts of pollutants in wastewater for 2022 were obtained from the company. Carbon footprint calculations were made using the GHG protocol, and water footprint calculations were made using the Water Footprint Network (WFN). The COD removal performance of the electrocoagulation process, which depends on pH change for the treatment of wastewater generated by the facility, was evaluated. The study results showed that the facility's Scope 1, Scope 2, and Scope 3 carbon footprints were 19,302.59 tons CO2e, 5,378 tons CO2e, and 251.8 tons CO2e, respectively. The facility's blue and gray water footprints were determined to be 33,033 m3 and 1,726,301 tons, respectively. The contribution of COD to this gray water footprint was determined to be 1,143,404 m³. In the electrocoagulation study conducted to reduce the gray water footprint, it was found that the best COD removal efficiency was achieved at pH: 3 with 84%, while the conditions with the lowest cost were achieved at the natural pH of pH: 9.84. At this pH, the gray water footprint decreased from 417.7 kg CO2e/kg fabric to 80 kg CO2e/kg fabric. These results will guide the necessary steps to reduce the facility's carbon footprint and water footprint.