Sigara bağımlılığında bilişsel hatalara yönelik ölçek geliştirilmesi
Development of a scale for cognitive errors in cigarette addiction
  1. Tez No: 986975
  2. Yazar: DİLARA ÇETİN KABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR GENİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma, sigara bağımlılığına özgü bilişsel çarpıtmaları değerlendirmek üzere, geçerli, güvenilir ve klinikte pratikte uygulanabilir kısa bir ölçek geliştirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma metodolojik nitelikte kesitsel bir ölçek geliştirme çalışmasıdır. Ölçüm araçları olarak Olgu Rapor Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Sigara İçmeyle ilgili Üstbilişsel İnançlar Ölçeği, Sigara Bağımlılığında Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği(Taslak Form) kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini 332 sigara içen birey oluşturmuştur. Test-tekrar test uygulaması için 41 kişi ölçeği iki hafta sonra yeniden doldurmuştur. Madde havuzu oluşturulması, görünüş geçerliği, kapsam geçerliği, pilot uygulama aşamalarından geçilmiştir. Bulgular: Ölçekler; öz-yetersizlik, rasyonalizasyon ve duygusal akıl yürütme olmak üzere üç faktörlü bir yapı sergilemektedir. Test-tekrar test analizleri ile ölçeklerin zaman içindeki kararlılığı doğrulanmıştır. Ölçek puanlarının Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve Sigara İçmeyle ilgili Üstbilişsel İnançlar Ölçeği ile pozitif ve anlamlı ilişkiler gösterdiği; özellikle öz-yetersizlik boyutunun bağımlılık düzeyiyle en güçlü ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Analizler; yaş, günlük içilen sigara adedi ve sigara kullanım süresi arttıkça bilişsel çarpıtmaların anlamlı şekilde arttığını ortaya koymuştur. Kadınların duygusal akıl yürütme düzeyleri, eğitim düzeyi düşük bireylerin ise öz-yetersizlik puanları anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Kısa formun da uzun formunu yüksek düzeyde temsil ettiği görülmüştür. 13 maddelik uzun form ve 6 maddelik kısa formun sigara bağımlılığına özgü bilişsel çarpıtmaları ölçmede geçerli ve güvenilir araçlar olduğu saptanmıştır. Sonuç: Yapılan analizler sonucunda Sigara Bağımlılığında Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği ve kısa formu oluşturulmuştur. Ölçeğin toplam ve alt boyut düzeylerinde kabul edilebilir ve iyi düzeyde güvenirlik göstermesi, geliştirilen aracın güvenilir bir ölçüm sunduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: This study aims to develop a short, valid, reliable, and clinically practical scale to assess cognitive distortions specific to cigarette addiction. Materials and Methods: This research is a methodological, cross-sectional scale development study. The measurement instruments used were the Case Report Form, the Fagerström Test for Nicotine Dependence, the Metacognitions about Smoking Questionnaire, and the Cognitive Distortions in Cigarette Addiction Scale (Draft Form). The study sample consisted of 332 individuals who smoked cigarettes. For the test–retest procedure, 41 participants completed the scale again after two weeks. The stages of item pool generation, face validity, content validity, and pilot testing were conducted. Results: The scales exhibited a three-factor structure consisting of self-inefficacy, rationalization, and emotional reasoning. Test–retest analyses confirmed the temporal stability of the scales. Scale scores showed positive and significant correlations with the Fagerström Test for Nicotine Dependence and the Metacognitions about Smoking Questionnaire; notably, the self-inefficacy dimension demonstrated the strongest association with the level of dependence. Analyses revealed that cognitive distortions increased significantly with increasing age, number of cigarettes smoked per day, and duration of smoking. Women had significantly higher levels of emotional reasoning, while individuals with lower educational levels had significantly higher self-inefficacy scores. The short form was found to represent the long form at a high level. The 13-item long form and the 6-item short form were determined to be valid and reliable instruments for measuring cognitive distortions specific to cigarette addiction. Conclusion: As a result of the analyses, the Cognitive Distortions in Cigarette Addiction Scale and its short form were developed. The acceptable to good levels of reliability observed at both the total and subscale levels support that the developed instrument provides reliable measurement.