Romatoid artrit hastalarında direnç egzersizleri ve antiinflamatuar diyetin ağrı, yaşam kalitesi, hastalık aktivitesi ve fonksiyonel durum üzerine etkisi
  1. Tez No: 987010
  2. Yazar: BERRA YAMUÇ TANRIÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, romatoid artrit hastalarında medikal tedaviye ek olarak uygulanan antiinflamatuvar diyet ve direnç egzersizlerinin hastalık aktivitesi, ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini inceleyerek literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve yöntem: Şubat 2024-Mart 2025 tarihleri arasında fiziksel tıp ve rehabilitasyon polikliniğinde takipli olan hafif-orta hastalık aktivitesine sahip 100 romatoid artrit hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalar antiinflamatuvar diyet, direnç egzersizi, kombine tedavi ve kontrol grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. Katılımcılar başlangıçta, 6. hafta ve 3. ay sonunda ağrı, fonksiyonel durum, hastalık aktivitesi ve yaşam kalitesi ölçütleri ile değerlendirildi. Bulgular: DAS28 ölçeği açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamakla birlikte, diyet grubunda başlangıca göre 6. hafta, diyet + egzersiz grubunda ise başlangıca göre 3. ayda belirgin azalma gözlendi. VAS skorunda egzersiz grubunda başlangıç ile 6. hafta, diyet grubunda 6. hafta ile 3. ay, diyet + egzersiz grubunda ise başlangıç ile 3. ay arasında anlamlı iyileşme olduğu görüldü. HAQ skorunda diyet ve diyet + egzersiz gruplarında anlamlı iyileşme saptanırken, kontrol grubunda kötüleşme izlendi. SF-36 ve AIMS-2 skorları üzerinde diyet ve diyet + egzersiz grubunda kontrol grubuna kıyasla olumlu iyileşmeler olduğu görüldü. Sonuç: Bu çalışma, romatoid artrit hastalarında antiinflamatuvar diyetin tek başına ve direnç egzersizi ile birlikte uygulanmasının ağrı, hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerinde kısa dönemde olumlu etkiler sağladığını göstermektedir. Egzersizin tek başına etkisi daha sınırlı kalırken, diyet ile kombine edildiğinde klinik ve fonksiyonel kazanımların arttığı görülmüştür. Bu bulgular, medikal tedaviye ek olarak beslenme düzenlemesi ve egzersizin birlikte uygulanmasının RA yönetiminde etkili bir yaklaşım olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of an anti- inflammatory diet and resistance exercise, applied in addition to medical treatment, on disease activity, pain, functional status, and quality of life in patients with rheumatoid arthritis (RA), and to contribute to the existing literature. Materials and Methods: Between February 2024 and March 2025, 100 patients with mild to moderate disease activity who were followed in a physical medicine and rehabilitation outpatient clinic were included in the study. Patients were divided into four groups: anti-inflammatory diet, resistance exercise, combined treatment, and control. Participants were evaluated at baseline, at week 6, and at month 3 using measures of pain, functional status, disease activity, and quality of life. Results: Although no statistically significant difference was detected between the groups in terms of the DAS28 scale, a marked reduction was observed at week 6 compared with baseline in the diet group, and at month 3 compared with baseline in the diet + exercise group. For the VAS score, significant improvement was observed between baseline and week 6 in the exercise group, between week 6 and month 3 in the diet group, and between baseline and month 3 in the diet + exercise group. Regarding the HAQ score, significant improvement was detected in the diet and diet + exercise groups, whereas deterioration was observed in the control group. Improvements in SF-36 and AIMS-2 scores were more favorable in the diet and diet + exercise groups compared with the control group. Conclusion: This study demonstrates that an anti-inflammatory diet, applied alone or in combination with resistance exercise, provides short-term benefits on pain, disease activity, functional status, and quality of life in patients with RA. While resistance exercise alone showed limited effects, greater clinical and functional gains were achieved when combined with dietary intervention, suggesting that integrated nutritional and exercise approaches may be effective adjuncts to medical treatment in RA management.