Elektrikli araçlar için tek pedal kontrolüne dayalı rejeneratif frenlemenin analizi
Analysis of regenerative braking based on single-pedal control for electric vehicles
- Tez No: 987013
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
One Pedal Driving (OPD), elektrikli araçlarda hızlanma ve yavaşlamanın tek bir pedal ile gerçekleştirilmesini sağlayan bir kontrol stratejisidir. Bu sistem, yavaşlama sırasında kinetik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesini mümkün kılan rejeneratif frenleme ile entegre çalışarak enerji verimliliğini ve sürücü konforunu artırır. Böylece geleneksel frenleme ihtiyacı önemli ölçüde azalır. Bu çalışma, OPD sisteminin farklı yol eğimleri ve araç hızları altındaki performansını incelemektedir. Elde edilen sonuçlar, enerji geri kazanımının özellikle eğimli yollarda ve orta hız aralıklarında arttığını; düz zemin veya düşük hızlarda ise rejenerasyonun sınırlı kaldığını göstermektedir. Ayrıca OPD, sağladığı yumuşak yavaşlama sayesinde hem sürüş konforunu hem de boylamasına dinamik kararlılığı iyileştirmektedir. Hızlanma ve frenleme arasındaki ani geçişleri azaltan bu sistem, taşıt kararlılığını ve konforunu artırarak sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve gelişmiş dinamik performans açısından modern elektrikli araç tasarımlarında kilit bir teknoloji hâline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
One Pedal Driving (OPD) is a control strategy in electric vehicles that allows acceleration and deceleration with a single pedal. It improves energy efficiency and driver comfort by integrating regenerative braking, which converts kinetic energy into electrical energy during deceleration, reducing the need for conventional braking. This study examines OPD performance under different road slopes and vehicle speeds. Results show that energy recovery increases on downhill slopes and at moderate speeds, while flat roads or low speeds offer limited regeneration. OPD also improves ride comfort and longitudinal stability by providing smooth deceleration. OPD enhances vehicle stability and comfort by reducing abrupt transitions between acceleration and braking, making it a key technology in modern EV design for sustainability, efficiency, and advanced dynamics.