Ovaryan stimülasyon sırasında progesteron ve GnRH antagonisti kullanan hastaların oosit morfolojileri arasındaki farkların karşılaştırılması
Patients using progesterone and GnRH antagonists during ovarian stimulation comparison of differences between oocyte morphologies
- Tez No: 987044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ÇİNTESUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, ovaryan stimülasyon sırasında GnRH antagonistleri ve didrogesteron kullanımının oosit morfolojisi üzerindeki etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Ocak 2021-Haziran 2023 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran 24-44 yaş aralığındaki tedaviye GnRH antagonisti eklenen 71 ve didrogesteron eklenen 35 hasta olmak üzere toplam 106 hasta çalışmaya dahil edildi. Bazal FSH, LH, estradiol ve AMH düzeyleri kaydedildi ve oosit morfolojik özellikleri, oosit toplama (OPU) sonrası embriyolog raporlarına dayanarak değerlendirildi. İstatistiksel analizler IBM SPSS 27 yazılımı kullanılarak yapıldı; normal dağılım gösteren değerler için bağımsız örneklem t-testi, normal dağılım göstermeyen değerler için Mann-Whitney U testi ve kategorik değerler için Ki-Kare/Fisher kesin testi kullanıldı. Sonuçlar p<0,05 düzeyinde anlamlı kabul edilmiş, %95'lik güven aralığında değerlendirilmiştir. Bulgular: Normal morfolojideki oosit oranının GnRH antagonisti grubunda (1.4±1.4), didrogesteron grubuna (0.5±1.2; p=0.002) kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğunu gösterdi. Buna karşılık, didrogesteron grubunda sitoplazmik granülasyon (2.3±1.8 vs. 1.0±1.4; p<0.001) ve düzensiz perivitellin aralık (8.6% vs. 2.8%; p=0.189) daha sık gözlendi. Toplam oosit sayısı (7.2±4.5 vs. 8.6±6.9), germinal vezikül evresi (0.8±1.0 vs. 0.9±1.6) ve metafaz II evresi (6.0±4.0 vs. 7.1±5.3) açısından gruplar arasında önemli bir fark bulunmadı. Zona pellusida kalınlığı, boş zona veya kırık zona insidansı gruplar arasında benzerdi. AMH ile yaş arasındaki negatif korelasyon (r=-0.404; p=0.003), yaşla birlikte over rezervinin azaldığını doğruladı. Sonuç: GnRH antagonistlerinin oosit morfolojisini korumada didrogesterona kıyasla daha avantajlı olabileceğini düşündürmektedir. Didrogesteron grubunda sitoplazmik granülasyon ve düzensiz perivitellin aralık insidansının artması, bu protokolün sitoplazmik maturasyon süreçlerini etkileyebileceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte, toplam oosit verimi ve olgunluk evrelerindeki benzerlikler, her iki protokolün de stimülasyon etkinliği açısından kabul edilebilir olduğunu göstermektedir. Klinik pratikte, özellikle tekrarlayan implantasyon başarısızlığı veya sitoplazmik anomali öyküsü olan hastalarda GnRH antagonistleri bir seçenek olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to retrospectively compare the effects of GnRH antagonists and dydrogesterone on oocyte morphology during ovarian stimulation. Materials and Methods: The study included a total of 106 patients aged 24-44 who applied to the Selçuk University Faculty of Medicine In Vitro Fertilization (IVF) Center between January 2021 and June 2023. Of these, 71 patients were treated with GnRH antagonists, and 35 patients were treated with dydrogesterone. Baseline FSH, LH, estradiol, and AMH levels were recorded, and oocyte morphological characteristics were evaluated based on embryologist reports following oocyte pick-up (OPU). Statistical analyses were performed using IBM SPSS 27 software. Independent samples t-test was used for normally distributed data, Mann-Whitney U test for non-normally distributed data, and Chi-square/Fisher's exact test for categorical data. Results were considered significant at p<0.05 and evaluated within a 95% confidence interval. Results: The rate of oocytes with normal morphology was significantly higher in the GnRH antagonist group (1.4±1.4) compared to the dydrogesterone group (0.5±1.2; p=0.002). In contrast, cytoplasmic granulation (2.3±1.8 vs. 1.0±1.4; p<0.001) and irregular perivitelline space (8.6% vs. 2.8%; p=0.189) were more frequently observed in the dydrogesterone group. There was no significant difference between the groups in terms of total oocyte count (7.2±4.5 vs. 8.6±6.9), germinal vesicle stage (0.8±1.0 vs. 0.9±1.6), or metaphase II stage (6.0±4.0 vs. 7.1±5.3). Zona pellucida thickness, empty zona, or fractured zona incidence were similar between the groups. The negative correlation between AMH and age (r=-0.404; p=0.003) confirmed that ovarian reserve decreases with age. Conclusion: The findings suggest that GnRH antagonists may be more advantageous than dydrogesterone in preserving oocyte morphology. The increased incidence of cytoplasmic granulation and irregular perivitelline space in the dydrogesterone group indicates that this protocol may affect cytoplasmic maturation processes. However, the similarities in total oocyte yield and maturity stages suggest that both protocols are acceptable in terms of stimulation efficacy. In clinical practice, GnRH antagonists may be an option, especially for patients with a history of recurrent implantation failure or cytoplasmic anomalies.