Regmatojen retina dekolmanı tanısıyla pars plana vitrektomi ile silikon yağı endotamponadı uygulanan olgularda retina iç katmanları ve peripapiller sinir lifi tabakasındaki değişikliklerin incelenmesi
Investigation of changes in inner retinal layers and peripapillary nerve fiber layer in cases undergoing pars plana vitrectomy with silicone oil endotamponade for rhegmatogenous retinal detachment
- Tez No: 987043
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Regmatojen retina dekolmanı (RRD) geçirmiş PPV ve silikon yağ tamponadı kullanılarak tedavi edilmiş gözlerin ameliyat sonrasında OKT ile analiz edilen retinal tabaka kalınlıklarındaki değişikliklerin ve cerrahi sonrası retina katmanlarındaki değişimin görsel prognoz ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Ayrıca cerrahi sonrası intraoküler basınç (GİB), peripapiller sinir lifi tabakası (pRSLT) değişiklikleri de incelenmiştir. Materyal-metod: Regmatojen retina dekolmanı tedavisi için pars plana vitrektomi ile silikon yağı endotamponadı kullanılan 26 hastanın 26 gözüne ait veriler geriye dönük olarak incelendi. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) ve OKT bulguları incelendi. Olguların ameliyat sonrası 1.ay, 3.ay ve silikon alımı sonrası 1.ay ölçümleri değerlendirildi. Hastaların cerrahi sonrasında peripapiller RSLT, mRNFL, santral makuler kalınlık (SMK), ganglion hücre tabakası (GHT), iç nükleer tabaka (İNT), dış nükleer tabaka (DNT), iç pleksiform tabaka (İPT), dış pleksiform tabaka (DPT), ganglion hücre-içpleksiform tabaka( GH-İPT ) ve ganglion hücre kompleksi ( GHK) sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 59,03±9,53 olarak tespit edildi. 26 hastanın 20'si (76.9%) erkekti. Hastaların EİDGK ameliyat öncesinde 0,03±0,04 iken, ameliyat sonrası birinci, üçüncü ve silikon alımı sonrası birinci aylarda sırasıyla 0,10±0,08, 0,21±0,15, 0,32±0,18 Snellen idi (<0,001). Peripapiller RSLT ölçümlerinde, özellikle süperiotemporal, süperiornazal ve inferionazal segmentlerde SAS 1. ay ölçümlerinde anlamlı azalmalar gözlenmiş, mRSLT kalınlıklarında belirgin bir artış gözlenmekle birlikte, GHT,GH-İPT ve GHK başta süperior, inferior ve temporal segmentler olmak üzere postoperatif dönemde anlamlı şekilde azalmıştır. DNT kalınlığında gözlenen yaygın ve anlamlı azalma, özellikle superior, nazal ve inferior segmentlerde belirgin olmuştur. Sonuç: Sonuç olarak, bu çalışma, RRD tanısıyla PPV ve silikon yağı endotamponadı uygulanan hastalarda retina iç katmanlarında zaman içinde meydana gelen değişikliklerin ayrıntılı şekilde haritalanmasına olanak sağlamış ve bu hastalarda izlenmesi gereken önemli yapısal parametreleri tanımlamıştır. Elde edilen veriler, özellikle ganglion hücre, iç pleksiform, dış nükleer tabaka ve pRSLT hasarının ön plana çıktığını, silikon yağının olası toksik ve mekanik etkilerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini ve postoperatif retina izleminde bölgesel analizlerin önem taşıdığını ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate changes in retinal layer thickness measured by optical coherence tomography (OCT) in eyes treated with pars plana vitrectomy (PPV) and silicone oil tamponade for rhegmatogenous retinal detachment (RRD), and to investigate the relationship between these changes and visual prognosis. In addition, postoperative intraocular pressure (IOP) and peripapillary retinal nerve fiber layer (pRNFL) alterations were also examined. Materials and Methods: This retrospective study included data from 26 eyes of 26 patients who underwent PPV with silicone oil tamponade for the treatment of RRD. Preoperative and postoperative best-corrected visual acuity (BCVA) and OCT findings were analyzed. Measurements were taken at postoperative 1 month, 3 months, and 1 month after silicone oil removal. Postoperative changes in peripapillary RNFL, macular RNFL (mRNFL), central macular thickness (CMT), ganglion cell layer (GCL), inner nuclear layer (INL), outer nuclear layer (ONL), inner plexiform layer (IPL), outer plexiform layer (OPL), ganglion cell–inner plexiform complex (GC-IPL), and ganglion cell complex (GCC) were compared with a healthy control group. Results: The mean age of the patients was 59.03±9.53 years, and 20 (76.9%) were male. The mean BCVA was 0.03±0.04 preoperatively and improved to 0.10±0.08 at postoperative month 1, 0.21±0.15 at month 3, and 0.32±0.18 at one month after silicone oil removal (Snellen, p<0.001). Significant thinning was observed in the superotemporal, superonasal, and inferonasal segments of the pRNFL at postoperative month 1. Although a noticeable increase was detected in mRNFL thickness, significant thinning of the GCL, GC-IPL, and GCC was observed postoperatively, especially in the superior, inferior, and temporal sectors. Widespread and statistically significant thinning of the ONL was also noted, particularly in the superior, nasal, and inferior segments. Conclusion: This study enabled detailed mapping of time-dependent changes in inner retinal layers in eyes that underwent PPV and silicone oil tamponade for RRD and identified key structural parameters requiring postoperative monitoring. The findings highlight damage predominantly affecting the ganglion cell layer, inner plexiform layer, outer nuclear layer, and pRNFL. These results suggest that both the potential toxic and mechanical effects of silicone oil should be considered and that regional layer-specific OCT analysis is crucial for postoperative retinal follow-up.