Türkiye ölçeğinde süreli yayın vasfı taşıyan medya kuruluşlarında yapay zekânın etkisine yönelik nicel bir araştırma
The development of artificial intelligence, its quality in communication and impact on the comminication sector
- Tez No: 987054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Sanat Dalı
Özet
Yapay Zekâ kavramı, 1950'lerden sonra bilgi işlem alanındaki gelişmelere paralel olarak, insanlar gibi makinelerin de düşünüp düşünemeyeceği sorusuna aranan cevaplar sonrasında, bir kavram olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayar teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, iletişim teknolojilerinde de önemli değişikliklere neden olmuştur. Analog iletişimden dijital iletişime doğru ivme kazanan değişim sonrasında, bilgisayarlar iletişim teknolojilerinin merkezinde yer alan araçlar bütünü olarak insanoğlunun yaşamında yer bulmuştur. Ortaya çıkan bu iletişim teknolojisi yeni medya kavramını da hayatımıza sokmuştur. Geleneksel medyanın aksine, sayısal tabanlı bir mesaj aktarıma evirilen yeni medya, artık daha geniş kapasiteyle kullanım imkânı sunmaya başlamıştır. Eşzamanlı ve karşılıklı olarak etkileşimin son derece hızlı gerçekleştiği, ses, metin ve görüntü gibi; çoklu ortam yapısına sahip yeni medya araçları, bireylere istedikleri her an istedikleri enformasyona ulaşabilme olanağı sağlamaktadır. Yapay zekânın gelişimine yönelik yapılan çalışmaların çeşitlenmesi ve bireysel ya da kitle iletişiminde bu teknolojinin kullanılabilme imkânının oluşması sonrasında, üretken bir yapıya kavuşmaya başlayan teknoloji, iletişim sektörünün de dikkatini çekmiştir. İnternet ile birlikte, görüntü, ses ve metnin, taşınabilir aygıtlarla oluşturulmasına dahi olanak sağlayan, istenen veriyi insana göre çok daha hızlı bir şekilde çıktıya dönüştüren yapay zekâ teknolojileri, maksadı hızlı enformasyon akışı sağlamak olan medyayı ve medya çalışanlarını doğrudan etkilemektedir. Bu çalışma, hem geleneksel medya hem de yeni medya içerisinde etkinliği ve önemi sürekli artan yapay zekâ teknolojisinin, süreli yayınlarda üretken çıktılar üretmek için kullanılıp kullanılmadığını ve bu uygulamaların hız, kolaylık gibi kullanıma uygun olup olmadığını, gazetecilerin bireysel olarak çevrelerinden yapay zekâ kullanımına yönelik teşvik edilip edilmediği incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 426 medya kuruluşu oluşturmaktadır. Düzenlenen anketle çevrimiçi olarak toplanan veriler, tanımlayıcı ve neden-sonuç ilişkisine dayanan istatistikî analizler uygulanmıştır. Ülke genelinden elde edilen verilerde, yapay zekânın coğrafi bölge, yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin katılımcı medya kuruluşları tarafından kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of artificial intelligence began to be used as a term after the 1950s, alongside developments in the field of computing, and following efforts to answer the question of whether machines can think like humans. Advances in computer technologies have also led to significant changes in communication technologies. After the transition from analog communication to digital communication gained momentum, computers became an integral part of human life as a central set of tools in communication technologies. This emerging communication technology has introduced the concept of new media into our lives. Unlike traditional media, new media, which has evolved into a digital-based message transmission, now offers a broader capacity for usage. New media tools with a multimedia structure—such as sound, text, and images—enable extremely fast simultaneous and mutual interaction, providing individuals with the opportunity to access any information they desire at any time. With the diversification of studies on the development of artificial intelligence and the possibility of using this technology in individual or mass communication, the technology, which has started to acquire a generative structure, has also attracted the attention of the communication sector. Together with the internet, artificial intelligence technologies, which enable the creation of images, sounds, and texts even with portable devices and transform desired data into outputs much faster than humans, directly influence the media and media professionals, whose purpose is to ensure rapid information flow. This study was conducted to examine whether artificial intelligence technology, whose effectiveness and importance are continuously increasing in both traditional media and new media, is used to produce generative outputs in the communication sector, whether these applications are suitable for use in their respective fields, and whether they produce high-quality results in their work. For this purpose, the habits of journalists working in the communication sector across Turkey regarding the use of artificial intelligence, the relationships between these usage habits, and whether journalists are individually encouraged by their environment to use artificial intelligence were analyzed. The study group consists of 506 industry representatives. Descriptive and cause-effect statistical analyses were applied to data collected through online surveys.