Ârif Hikmet Gökoğlu ve şiirleri
Ârif Hikmet Gökoğlu and his poems
- Tez No: 987053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Biyografi, Müzik, Turkish Language and Literature, Biography, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı 20. yüzyılın ortalarında yeni dönem Türkiye'sinde yaşamış, İstanbul'un yüzyıllardır taşıdığı geleneğin Edebiyat, Musiki, Kur'an kıraati tavrı, İstanbul Türkçesi gibi unsurlarını gerek aile kökenleri vasıtasıyla gerek çevresindekilerden öğrenerek küçük yaştan itibaren benimsemiş, Klasik Türk şairi gibi kalender meşrep, Kur'an hafızı, Arapça ve Farsçayı iyi bilen, hadis ve fıkıh ilimlerinde iyi derecede bilgili, Klasik Türk musikinin çeşitli formlarında icra kabiliyeti olmasının yanı sıra, ilahi ve şarkı formlarında eserler bestelemiş, yaşadığı çağın farkında olmuş bir şair olan Ârif Hikmet Gökoğlu'nun bir şahsiyet numunesi olarak biyografisinin ortaya konulmasının yanında yaşamında ve vefatından sonra derlediği şiirlerinin, bestelerinin ve diğer eserlerinin sunulması ve incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present the biography of Ârif Hikmet Gökoğlu, who lived in the new era of Turkey in the mid-20th century, who adopted the elements of the tradition that Istanbul has carried for centuries, such as literature, music, Quran recitation attitude, Istanbul Turkish, from a young age, both through his family roots and by learning from those around him, who was a kalender temperament like a Classical Turkish poet, who memorized the Quran, who knew Arabic and Persian well, who was well-versed in hadith and jurisprudence, who had the ability to perform in various forms of Classical Turkish music, who composed works in the forms of hymns and songs, and who was aware of the age he lived in, as well as to present and examine his biography as a sample of personality, as well as his poems he compiled in his life, his compositions and other works.