İhsan Oktay Anar'ın romanları ile geleneksel Türk masal anlatısının biçimbilimsel karşılaştırılması
Morphological comparison of İhsan Oktay Anar's novels and traditional Turkish fairy tale narrative
  1. Tez No: 987055
  2. Yazar: ELİF ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Masallar ve halk hikâyeleri; toplumsal değerleri, olayları, inançları, sevinçleri, üzüntüleri ve acıları yansıtan hazine değerindeki sözlü kültür ürünleridir. Tarih boyunca birikerek çoğalan bu ürünler, eski zamanlarda gerçek anlatıcılar üzerinden nesilden nesile taşınmış, sonraki dönemlerde ise yazılı metinlerdeki itibari anlatıcılarla basılı edebiyatın içerisinde yer almıştır. Bir yüzyıl önce realizmin gelişmesiyle beraber, gerçeküstü olmaları sebebiyle ötekileştirilen ve değersiz görülen bu anlatılar, gerçeğin sorgulandığı ve çoğulcu bakışın hayatın her kademesinde hâkim olduğu, tarihin çarpıtılarak bir malzeme olarak düşünüldüğü günümüzde post-modern edebiyatın ortaya çıkmasıyla beraber tekrar kurmaca metinlerde kullanılır hâle gelmiştir. İşte güncel edebiyatın tanınmış yazarlarından İhsan Oktay Anar bu geleneksel anlatı türlerini metinlerarasılık, parodi, pastiş, kolaj, montaj ve üst kurmaca gibi tekniklerle destekleyerek, romanlarında bölerek, parçalayarak, ilginç terkipler yaparak yoğun ve etkili bir şekilde kullanmıştır. Masalların ve Türk halk hikayelerinin içindeki motifler, tipler, kahramanlar, olay parçaları, dilsel özel kullanımlar; geleneksel yapı özelliklerini bozarak post-modern bağlamda, yeni roman okur kitlesinin ilgisini çekecek, merak ettirecek bir dönüşüme uğrarlar. Bu tez çalışmasında yapısalcı yöntemler ve özellikle Vladimir Propp'un 31 işlevli kuramı kullanılarak Anar'ın romanlarındaki hikâye parçaları çözümlenmiş, tipler, dil-üslup ve motifler karşılaştırılmış ve geleneksel anlatılar ile derinlikli mukayeseler yapılmıştır. Anar'ın romanları için yapılan bu analiz, çözümleme ve mukayeselerin günümüzde yaygınlaşan post modern kurmaca anlatıların pek çoğu için de söz konusu olduğunu düşündüğümüzde, çalışmanın güncel edebiyatın halihazırdaki durumuna da bir ışık tuttuğu sonucuna varılabilir. Dolayısıyla bu çalışma diğer pek çok yazarın romanları için de yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Fairy tales and folk tales are treasure-worthy oral cultural products that reflect social values, events, beliefs, joys, sorrows and sorrows. These products, which have accumulated and multiplied throughout history, were carried from generation to generation through real narrators in ancient times, and in subsequent periods they took part in printed literature with titular narrators in written texts. With the development of realism a century ago, these narratives, which were marginalized and considered worthless due to their surrealism, have become used in fiction texts again with the emergence of post-modern literature today, when the truth is questioned and the pluralistic view dominates at all levels of life, history is distorted and thought of as a material. Ihsan Oktay Anar, one of the well-known writers of contemporary literature, has used these traditional narrative genres intensively and effectively by supporting them with techniques such as intertextuality, parody, pastiche, collage, montage and top fiction, dividing, fragmenting and making interesting compositions in his novels. Motifs, types, heroes, fragments of events, linguistic special uses in fairy tales and Turkish folk stories; they undergo a transformation that will attract the attention of the new novel readership and make them curious in a post-modern context by disrupting the traditional structural features. In this thesis, using structuralist methods and especially Vladimir Propp's 31-function theory, story fragments in Anar's novels were analyzed, types, language-style and motifs were compared, and in-depth comparisons with traditional narratives were made. Considering that this analysis, analysis and comparisons made for Anar's novels are also relevant for many of the post-modern fictional narratives that have become widespread today, it can be concluded that the study also sheds light on the current state of contemporary literature. Therefore, this study can also be a guide for the novels of many other authors.