Optimizasyon algoritmalarına dayalı uçuş kontrol sistemlerinde arıza tespiti ve sistemin yeniden yapılandırılması
Fault detection and system re-configuration in flightcontrol systems based on optimization algorithms
  1. Tez No: 987064
  2. Yazar: MERVE KIZILDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE KIYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Otomatik Uçuş Kontrol Sistemleri (AFCS) için sağlam, verimli ve optimize edilmiş bir arıza tespit yöntemi geliştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, uçuş kontrol sistemlerinde meydana gelebilecek olası arızaları yüksek doğrulukla tespit etmek ve yanlış alarm oranını minimuma indirmektir. Bu kapsamda, Gerçek Değerli Negatif Seçim Algoritması (RNSA) ve V-detektör algoritmaları temel alınarak geliştirilen Yapay Bağışıklık Sistemi (AIS), Genetik Algoritma (GA) ile optimize edilmiştir. Ek olarak, algoritmanın anomali tespiti performansını artırmak ve gerçek zamanlı uçuş verisi izlemede hesaplama maliyetini azaltmak amacıyla Yapay Arı Kolonisi (ABC) algoritması ile Negatif Seçim Algoritması (NSA) entegre edilerek hibrit bir yaklaşım geliştirilmiştir. Çalışmada geliştirilen AIS-GA ve ABC-NSA yazılımları, yerel bir havayolu şirketine ait bir Boeing 737 uçağından elde edilen gerçek uçuş verileri kullanılarak, uçuş kontrol sistemi kapsamında olası arızaların tespiti amacıyla MATLAB R2023b ortamında gerçekleştirilmiştir. Yazılımın performansını değerlendirmek için hatalı veriler rastgele oluşturulmuştur. Sonuçlar, ABC-NSA'nın diğer yaklaşımlara göre daha üstün olduğunu göstermiştir. %99,18 hata tespit oranı, %1,11 yanlış alarm oranı ve 1000 optimum dedektör sayısı ile en yüksek Başarı Oranı (FoM) değerine ulaşılmıştır. Uçuş kontrol sistemlerinde bir arıza meydana geldiğinde, bu yaklaşım anomali tespiti ve tanımlamasının hızlı ve güvenilir biçimde uygulanmasını kolaylaştırmakta ve gerçek zamanlı uçuş kontrol sistemlerine entegrasyon için yenilikçi, düşük maliyetli ve hesaplama açısından verimli bir çözüm sunmaktadır. Böylece, uçuş güvenliği ve operasyonel güvenilirliğin artırılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a robust, efficient, and optimized fault detection method has been developed for Automatic Flight Control Systems (AFCS). The main objective of the study is to detect possible faults that may occur in flight control systems with high accuracy while minimizing the false alarm rate. In this context, the Artificial Immune System (AIS), developed based on the Real-valued Negative Selection Algorithm (RNSA) and V-detector algorithms, was optimized using Genetic Algorithms (GA). Additionally, to improve the algorithm's anomaly detection performance and reduce the computational costs in real-time flight data monitoring, a hybrid approach was developed by integrating the Artificial Bee Colony (ABC) algorithm with the Negative Selection Algorithm (NSA). The AIS-GA and ABC-NSA software developed in this study were implemented in the MATLAB R2023b environment using real flight data obtained from a Boeing 737 aircraft belonging to a local airline company to detect potential faults within the flight control system. Faulty data were randomly generated to evaluate the software's performance. The results demonstrate that ABC-NSA approach outperforms the others, achieving the highest Figure of Merit (FoM) value with a 99.18% fault detection rate, a 1.11% false alarm rate, and an optimal detector count of 1000. When a fault occurs in flight control systems, this approach facilitates the rapid implementation of anomaly detection and identification, and contributes to enhancing flight safety and operational reliability by offering an innovative, low-cost, and computationally efficient solution for integration into real-time flight control systems.