Üçüncü basamak bir merkezde izlenen diyabetes mellitus tanılı hastaların metabolik parametrelerinin ve diyabetik komplikasyonlarının araştırılması
- Tez No: 987163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER PEKKOLAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Diyabetes mellitus tüm dünyada prevelansı hızla artan ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada diyabetes mellitus tanısıyla takip edilen hastalarda metabolik parametrelerin durumu ve diyabete eşlik eden komplikasyon oranları incelenecektir. Metod: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine 1 Temmuz 2021 ile 30 Eylül 2021 arasında başvuran diyabetes mellitus tanısı olan 350 hasta prospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan hastalar cinsiyet, yaş, diyabet süresi, diyabet tipi, HbA1c düzeyi, lipit paneli ve mikrovasküler komplikasyonlar açısından araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 350 (Erkek/Kadın:161/189) hasta dahil edildi. Hastaların %54'ü kadındı. Ortalama yaş: 50,1±15,7 (min-max:18-91) yıl olarak saptandı. Hastaların (Tip 1 DM/Tip 2 DM:272/78) %77,7'si Tip 2 DM idi. Ortalama HbA1c %10,9±3(min-max:%6,1-18,3); ortalama diyabet süresi 10,1±7,7(min-max:1-35) yıl; Tip 1 diyabet tanılı hastaların ortalama HbA1c si %11,3±3,2(min-max:6,6-18,3); tip 2 diyabetli hastaların ortalama HbA1c'si %10,8±2,9(min-max:6,1-17,8) olarak saptandı. Hastaların %10,6'sında HbA1c düzeyi %7'nin altında; %89,4'ünde ise HbA1c düzeyi %7 ve üzerinde olduğu saptandı. Çalışmamızda ortalama LDL düzeyi 113,8±42,4mg/dl(min-max:41-260), ortalama HDL düzeyi 43,7±12,9 mg/dl(min-max:10-94), ortalama trigliserit düzeyi 170,8±95,8 mg/dl (min-max:32-680) olarak saptandı. Çalışmamızda LDL düzeyi hedef aralıkta (<100 mg/dl) olan hasta düzeyi %41,4 olarak bulundu. Çalışmamızda tüm popülasyonda %43,7 oranında nefropati saptandı. Diyabet tiplerine göre orana baktığımız zaman ise Tip 1 diyabet tanılı hastalarda %47,4 oranında; Tip 2 diyabet tanılı hastalarda ise %42,6 oranında nefropati tespit edildi. Çalışmamızdaki tüm vakaların %42,6'sında eşlik eden hipertansiyon tanısı olduğu saptandı. Tip 1 diyabet hastalarında %20,5 Tip 2 diyabet hastalarında ise %48,8 oranında eşlik eden hipertansiyon tanısı gözlendi. Tüm popülasyonda %52,6 oranında retinopati saptandı. Tip 1 diyabet hastalarında %33,3; Tip 2 diyabet hastalarında %58 oranında retinopati gözlendi. Çalışmamızda tüm popülasyonda vakaların yalnızca %5,1'inde metabolik kontrol (HbA1c+LDL+HDL) sağlandığı saptandı. Yapmış olduğumuz çalışmada Tip 1 diyabet hastaların %8,9 unda glisemik hedefe, %6,4 ünde ise metabolik hedefe ulaşıldı. Tip 2 diyabet hastalarında ise %11 glisemik hedefe ve %4,7 metabolik hedefe ulaşıldığı saptandı. Sonuç: Diyabetik hastalarda metabolik kontrol hedeflerine ulaşamayan hasta oranı halen çok yüksektir. Hastaların yaklaşık yarısında kronik komplikasyon mevcuttur. Metabolik hedeflere ulaşmak ve komplikasyonları azaltmak için yeni stratejilere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE METABOLIC PARAMETERS AND DIABETIC COMPLICATIONS OF PATIENTS WITH DIABETES MELLITUS FOLLOWED IN A THIRD STAGE CENTER Aim: Diabetes mellitus is a serious public health problem with an increasing prevalence all over the world. In this study, the status of metabolic parameters and complication rates accompanying diabetes will be examined in patients followed up with the diagnosis of diabetes mellitus. Method: 350 patients diagnosed with diabetes mellitus, who applied to Dicle University Faculty of Medicine Endocrinology and Metabolism Diseases outpatient clinic between 1 July 2021 and 30 September 2021, were prospectively analyzed. The patients included in the study were investigated in terms of gender, age, duration of diabetes, diabetes type, HbA1c level, lipid panel and microvascular complication. Results: A total of 350 (Male/Female:161/189) patients were included in the study. 54% of the patients were women. The mean age was 50.1±15.7 (min-max:18-91) years. 77.7% of the patients (Type 1 DM/Type 2 DM:272/78) had Type 2 DM. In our study, the mean HbA1c of the patients was 10.9±3(min-max:%6,1-18,3); the mean duration of diabetes was 10.1±7.7(min-max:1-35) years; the mean HbA1c of the patients with type 1 diabetes was 11.3±3.2(min-max:6,6-18,3); the mean HbA1c of the patients with type 2 diabetes was 10.8±2.9(min-max:6,1-17,8) . In 10.6% of the patients, the HbA1c level was below 7%; HbA1c levels were found to be 7% and above in 89.4% of them. In the study, the mean LDL level was 113.8±42.4mg/dl(min-max:41-260), the mean HDL level was 43.7±12.9 mg/dl(min-max:10-94), and the mean triglyceride level was 170.8±95.8 mg/dl(min-max:32-680). Furthermore, the LDL level within the target range (< 100 mg/dl) was for the 41.4% of the patients. In our study, nephropathy was detected at a rate of 43.7% in the whole population. When we look at the rate according to diabetes types, nephropathy was detected at the rate of 47.4% in patients with Type 1 diabetes and 42.6% in patients with Type 2 diabetes. Concomitant hypertension was found in 42.6% of all cases in our study. Concomitant hypertension was diagnosed in 20.5% of patients with type 1 diabetes and 48.8% of patients with type 2 diabetes. Retinopathy was detected in 52.6% of the entire population. Retinopathy was observed in 33.3% of patients with type 1 diabetes and 58% of patients with type 2 diabetes. Metabolic control (HbA1c+LDL+HDL) was detected in 5,1 % of the entire population .In our study, 8.9% of Type 1 diabetes patients achieved the glycemic target and 6.4% reached the metabolic target. 11% of Type 2 diabetes patients achieved the glycemic target and 4,7% reached the metabolic target. Conclusion: The rate of patients who cannot reach metabolic control targets in diabetic patients is still very high. About half of the patients have chronic complications. New strategies are needed to achieve metabolic goals and reduce complications.