Diyarbakır ili yenişehir eğitim ve araştırma bölgesi aile sağlığı merkezlerindeki sağlık çalışanlarında salgın sürecinde ruh sağlığı ve etkileyen faktörler
Mental health outcomes and affecting factors among health care workers during the outbreak in di̇yarbakir yeni̇şehi̇r province
- Tez No: 987166
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY SAKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı birinci basamak sağlık hizmetlerini yürüten sağlık çalışanlarında COVID-19 salgınının ruh sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirebilmek ve risk faktörlerini ortaya koyabilmektir. Çalışmanın evrenini Yenişehir ilçesindeki 17 aile sağlığı merkezinde görev yapan 129 sağlık personeli oluşturmaktadır. Yaygın anksiyete bozukluğu prevalansı %34,2, depresyon prevalansı %33,3, travma sonrası stres bozukluğu prevalansı %52,1 saptanmıştır. Psikiyatrik hastalık öyküsü olanların anksiyete skorları daha yüksekti. Kadınların erkeklere göre ve bekar olanların evli olanlara göre travma sonrası stres bozukluğu skorları anlamlı ölçüde daha yüksekti. Salgının ruh sağlığını olumsuz etkilediğini düşünenlerin, enfeksiyon bulaşından korkanların, salgın sürecinde işinden ayrılmayı düşünenlerin, salgın sürecinde çocuklarına ve ailesine bakmakta zorlananların, risk grubundaki bireylerle aynı evde yaşayanların anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu ölçek skorları daha yüksekti. Her üç ölçekten alınan toplam skorların birbirleriyle korelasyonuna bakıldığında pozitif yönde orta veya kuvvetli düzeyde ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of the COVID-19 epidemic on mental health and to reveal the risk factors in healthcare professionals who carry out primary health care services. The population of the study consists of 129 health personnel working in 17 family health centers in Yenişehir district. The prevalence of generalized anxiety disorder was 34.2%, the prevalence of depression was 33.3%, the prevalence of post traumatic stress disorder was 52.1%. Those with a history of psychiatric illness had higher anxiety scores. The post traumatic stress disorder scores of women were significantly higher than men, and those who were single were significantly higher than those who were married. The anxiety, depression and post traumatic stress disorder scale scores of those who thought that the epidemic had a negative impact on their mental health, who were afraid of infection, who thought of quitting their job during the epidemic, who had difficulty in caring for their children and family during the epidemic, and who lived in the same house with individuals in the risk group were higher. Considering the correlation of the total scores from all three scales with each other, a moderate or strong positive correlation was found.