Kavak endüstriyel plantasyonlarının agroforestry açısından değerlendirilmesi (Terme-Gölardı örneği)
Evaluation of poplar industrial plantations in terms of agroforestry: The case of Terme–Gölardi
- Tez No: 987167
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Samsun ili Terme–Gölardı yöresinde yürütülen kavak endüstriyel plantasyonlarının agroforestry (tarımsal ormancılık) sistemi kapsamında yapısal, ekolojik ve sosyo-ekonomik özellikleri değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında 4, 6, 8, 10 ve 12 yaşlarındaki meşcerelerde büyüme dinamikleri boy, göğüs yüksekliği çapı, farklı yönlerdeki (kuzey, güney, doğu ve batı) dal uzunlukları, tepe tacı iz düşüm alanı ve tepe tacı asimetri indeksi ölçülerek tespit edilmiştir. Bunun yanında yörede uygulanan ara tarım faaliyetleri, bakım uygulamalarının etkinliği ve yerel halkın sistemdeki rolü de incelenmiştir. Çalışma sonuçları, boy ve göğüs yüksekliği çapı değerlerinin yaşla birlikte düzenli olarak arttığını, özellikle sekiz yaşın büyüme sürecinde belirgin bir dönüm noktası olduğunu göstermiştir. Tepe tacına ilişkin bulgular ise bireylerin yaşa bağlı olarak iz düşüm alanlarının anlamlı şekilde arttığını ve tüm yaşlarda simetrik bir büyüme seyri gösterdiğini ortaya koymuştur. Agroforestry yapılan köyler ölçeğindeki değerlendirmeler, ilk yıllarda soya, mısır ve çeltik yetiştiriciliğinin yaygın olduğunu, kapalılığın artmasıyla birlikte hayvancılık faaliyetlerine geçiş yapıldığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Gölardı Orman İşletme Şefliği bünyesinde uygulanan agroforestry modelinin uygun bakım, doğru tür seçimi ve kurumsal planlama ile hem üretim verimliliğini hem de ekolojik sürdürülebilirliği artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, ecological, and socio-economic characteristics of poplar industrial plantations established within the agroforestry system in the Terme–Gölardı region of Samsun province were evaluated. Growth dynamics in stands aged 4, 6, 8, 10, and 12 years were determined by measuring height, diameter at breast height, branch lengths in four cardinal directions (north, south, east, and west), crown projection area, and crown asymmetry index. In addition, understory cropping practices, the effectiveness of silvicultural treatments, and the role of local communities within the system were examined. The findings revealed that height and diameter at breast height values increased steadily with age, with the eighth year representing a distinct turning point in the growth trajectory. Crown-related results indicated that crown projection area increased significantly with age and that individuals exhibited a generally symmetrical crown form across all age classes. Village-level evaluations of agroforestry practices showed that soybean, maize, and rice cultivation were common during the early years, while increased canopy closure gradually shifted land use toward livestock production. Overall, the study demonstrates that the agroforestry model implemented in the Gölardı Forest Management Unit has the potential to enhance both production efficiency and ecological sustainability when supported by appropriate silvicultural practices, suitable clone selection, and effective institutional planning.