Kuruluşundan günümüze Akbank afişlerinin grafiksel açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 98717
  2. Yazar: BURCU AĞDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERAP YASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET iletişim; duygu, düşünce ya da bilgilerin usa vurulabilecek biçimde ya da yolla başkalarına aktarılması olarak tanımlanmaktadır. Tarihin her döneminde iletişim sağlanmıştır. İlk insanlar, mağara duvarlarına çizdikleri resim ve şekillerle iletişim kurmuşlardır. -Ancak, zamanla iletişim gelişerek ve değişerek insan yaşamının her alanına girmiştir. İnsanların birbirleriyle etkileşim içinde bulunma zorunluluğu, iletişimin gelişmesinde en önemli etken olmuştur. İletişim yöntemi ya da aracı zamana ve farklı gereksinimlere bağlı olarak da değişiklikler göstermiştir. Örneğin; görsel iletişim, basit çizgilerden günümüzde bilgisayarla iletişime kadar gelişmeler kaydetmiştir. Görsel iletişimde mesaj alış verişi, alıcı ile bire bir etkileşimi gerektirir. Bunda amaç, mesajı en açık ve yalın biçimde alıcıya iletmektir. Her gün evimizden işimize giderken ya da işimizden evimize dönerken, bilinçli veya bilinçsiz olarak, sürekli görsel iletişim araçlarının yoğun baskısı altında bulunuruz. Bu tür tasarımlar, ister istemez insan beyninin bir köşesinde kalıcı bir iz bırakmaktadır. Böyle olunca da iyi tasarlanmış bir grafik tasarımın başarıya ulaşması daha kolay olmaktadır. Bu nedenledir ki tüm kamu ve özel sektör kuruluşları,kendilerini veya ürünlerini alıcıya benimsetebilmek için sürekli yarışmaktadırlar. îşte Akbank da bu kuruluşlardan biridir. Ülkemizde, Cumhuriyetin ilk yıllarında gelişmeye başlayan afiş sanatı, özellikle 1945-1960 yıllan arasında bankacılık sektöründe rekabeti kızıştırmıştır. Tasarımcılar, daha çarpıcı, daha etkileyici tasarımlar bulmanın yollarım sürekli aramışlardır. Yapı Kredi Bankasıyla başlayan; Pamukbank, Akbank, Garanti Bankası gibi banka reklâmlanyla devam eden afiş örnekleri, günümüzde grafik iletişimin en etkililerinden olmuştur. îşte bu nedenledir ki, günümüzde bir afişin görsel başarısı, izleyiciyi etkileme gücü ile ölçülmektedir. Bu çalışmada, kuruluşundan günümüze Akbank afişlerinin genel bir değerlendirmesinin yapılması amaçlanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Communication is defined as transmission of emotions, thoughts or information that may be brought into the mind to others. Communication has been developed at the each stage of history. During prehistoric ages people could establish communication with the pictures they carved in the walls of the caves in which the resided. However; communication has greatly changed during these years and ages so that it has infused into every fields of human life. The need of human beings to communicate with each other is the most crucial factor in the development of the communication. The communication method or means has altered due to time and different requirements. For instance, visual communication has progressed from simple lines to computer communication. The transmit or convey a message to receiver in the most open and simple from necessitates direct communication of the sender with the receiver. Everyday when we leave our homes to go to work and vica versa; we, inevitable whetlur consciously or unconsciously but constantly, face with a massive pressure of visual communication means. And such designs create a permanent trace IIIprocess at somewhere in human brain. In this respect, a well designed graphic design is of great importance in creating such a permanent trace. That's why all of the public and private institutions compete with each other to present themselves and to persuade the potential customers to buy their products. In this context, Akbank is one of the institutions mentioned above. Billboard arts existed in the first years of the Republic of Turkey has intensified this competition, particularly between 1945 and 1960 in banking sector. The designers continuously has searched -for the ways to produce more and more striking and effective designs all of the time. Billboard firstly employed by“Yapı Kredi Bank”, and then by“Pamukbank”,“Akbank”,“Garanti Bank”as a means of advertisement, is new one of the effective examples of the communication. That's why the success of a billboard is measured in terms of the effects which it creates on audience. The objective of this study is to analyse and evaluate Akbank billboards from the beginning to the present time. rv