Okul öncesinde Şipşak Sayılama Eğitim Programı (ŞSEP)'nın erken matematik ve görsel algı becerilerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the impact of preschool Subitizing Education Program (SEP) on early mathematics and visual perception skills
  1. Tez No: 987195
  2. Yazar: RAHİME ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KURU, PROF. DR. YUSUF KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, beş yaş çocuklarının şipşak sayılama desteklemek amacıyla geliştirilen Okul Öncesinde Şipşak Sayılama Eğitim Programı'nın (ŞSEP) etkililiğini incelemektir. Erken çocuklukta temel matematiksel kavramların gelişimi, ileriki yıllarda sayı, işlem ve problem çözme becerilerinin temellerini oluşturmasına rağmen, mevcut okul öncesi eğitim programlarında şipşak sayılama becerisine sınırlı biçimde yer verilmektedir. Bu eksiklikten hareketle geliştirilen ŞSEP, çocukların gelişimsel özelliklerine uygun oyun, etkinlik ve materyallerden oluşmaktadır. Çalışma, nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem deseninde yürütülmüştür. Nicel veriler deney ve kontrol gruplarında ön test–son test ölçümleriyle, nitel veriler ise araştırmacı günlüğü ve öğretmen görüşleriyle elde edilmiştir. Nicel bulgular, deney grubundaki çocukların şipşak sayılama düzeylerinde anlamlı artış olduğunu göstermiştir. TEMA-3 sonuçlarında genel farklılık gözlenmemekle birlikte, deney grubundaki erkek çocukların son test puanlarının kızlardan yüksek olduğu bulunmuştur. Görsel algı becerilerinde genel farklılık saptanmamış, ancak el–göz koordinasyonu deney grubunda ilerleme göstermiştir. Yaş değişkeni incelendiğinde küçük yaştaki çocukların bazı alt boyutlarda daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Nitel bulgular, programın oyun temelli yapısı sayesinde çocukların motivasyonlarını artırdığını, materyallerin öğrenmeyi kolaylaştırdığını ve sınıf yönetimini desteklediğini ortaya koymuştur. Öğretmenler programı faydalı bulmuş, çocukların parça–bütün, eşleştirme, toplama ve sayma becerilerinde gelişim gözlediklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca, ailelerden olumlu geri bildirimler alınmıştır. Sonuç olarak, ŞSEP'in çocukların şipşak sayılamayı güçlendirmede etkili olduğu; erken matematik ve görsel algı becerilerine ise sınırlı fakat anlamlı katkılar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of the Early Childhood Subitizing Education Program (SEP), which was developed to support the subitizing skills of five-year-old children. Although the development of basic mathematical concepts in early childhood lays the foundation for number sense, operations, and problem-solving skills in later years, current preschool education curricula address subitizing only to a limited extent. Addressing this gap, SEP was designed with games, activities, and materials tailored to the developmental characteristics of young children. The study was conducted through a mixed-methods design, combining both quantitative and qualitative data. Quantitative data were collected through pre-test and post-test measures with experimental and control groups, while qualitative data were gathered from researcher diaries and teacher interviews. Quantitative findings indicated a significant improvement in the subitizing skills of the experimental group. While TEMA-3 results did not reveal a significant overall difference between groups, boys in the experimental group scored higher than girls in the post-test. No general difference was observed in visual perception skills; however, improvements were noted in hand–eye coordination within the experimental group. Analysis by age indicated that younger children performed better in certain sub-dimensions. Qualitative findings showed that the program's play-based structure enhanced children's motivation, facilitated learning through the use of materials, and supported classroom management. Teachers reported that the program contributed to the development of subitizing, part–whole relations, matching, counting, and addition skills. In addition, parents provided positive feedback about the program. In conclusion, SEP was found to be effective in strengthening children's subitizing skills and provided limited yet meaningful contributions to early mathematics and visual perception skills.