Kur'ân-ı Kerîm'de ezdâd ve Türkçe meâllere yansıması
Azdad in the Qur'an and its reflection in Turkish translations
  1. Tez No: 987210
  2. Yazar: NAZLI ABLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKREŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Ezdâd, birbirinin zıddı olan iki kelimeyi aynı sözcükle ifade etmek anlamına gelmektedir. Hicrî ikinci asrın sonlarından itibaren Arap dilinde, dilbilimciler arasında en çok tartışılan konular arasında yer almıştır. Zıt anlamlılık diğer dillerde genellikle iki ayrı sözcükle ifade edilmiştir. Ancak Arapçada zıt iki kelimenin aynı sözcükle ifade edilmesinden dolayı diğer dillere göre farklılık göstermiştir. Bu çalışmanın konusu, Arapçada ve Kur'ân-ı Kerîm'de ezdâd ve ezdâdın Türkçe meâllere yansıması hakkındadır. Çalışmanın konusu ortaya konulurken, detaylı araştırmalar yapılıp klasik ve modern dönem kaynaklarından faydalanılmıştır. Ezdâd kelimelerin geçtiği âyetler de açıklama yapılarak ele alınmıştır. Kur'ân'da geçen ezdâd kelimeler ele alınırken birer örnekle sınırlandırılmıştır. Dilbilimcilerin bazıları ezdâdı Arap dilinin güzelliği olarak düşünseler de bazıları ezdâdın anlamda kapalılık oluşturarak Arapçayı fasih dilden uzaklaştırdığı fikrini ileri sürmüşlerdir. Bu çalışma, Türkçe yazılmış kırk beş meal ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkçe meâl yazarlarının Kurân-ı Kerîm'de ezdâd kelimelerin geçtiği bazı âyetleri Türkçeye çevirirken ezdâdı kabul edip etmediklerini ortaya koymaktır. Bu çalışmada, meâl yazarlarının Kur'ân'daki ezdâd kelimelerle ilgili zıt anlamlarda çeviren Türkçe meâl yazarları olduğu gibi, tek bir anlam ile çeviren Türkçe meâl yazarları olduğu sonucuna varılmıştır. Her iki zıt manasının da verildiği âyetler, genellikle“ve”bağlacıyla yansıtılmıştır. Kur'ân'daki ezdâd kelimelerin, anlamlarını bilmenin yanı sıra bağlamın da önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Azdad means expressing two opposite words with the same word. Since the late second century of the Hijra, it has been one of the most debated topics among linguists in the Arabic language. Antonyms are generally expressed with two separate words in other languages. However, in Arabic, because two opposite words are expressed with the same word, it differs from other languages. The subject of this study is the reflection of azdad and azdad in Turkish translations of the Quran and Arabic. In presenting the study's topic, detailed research has been conducted, drawing on classical and modern sources. Verses in which azdad words are used are also explained and analyzed. The discussion of azdad words in the Quran is limited to one example. While some linguists consider azdad to be a beauty of the Arabic language, others have argued that azdad creates ambiguity in meaning, alienating Arabic from a truly fluent language. This study is limited to forty-five translations written in Turkish. The purpose of this study is to determine whether Turkish interpreters acknowledge the use of azdad when translating certain verses containing azdad words into Turkish. This study concludes that Turkish interpreters interpret the words azdad in contrasting meanings, while others interpret them with a single meaning. Verses that convey both opposite meanings are generally expressed with the conjunction“and.”It concludes that context is as important as understanding the meanings of azdad words in the Quran.