Dünya ülkelerinde kripto para birimlerinin yeri: Azerbaycan Cumhuriyetindeki kripto para piyasası üzerine nitel bir araştırma
Place of cryptocurrencies in world countries: Qualitativeresearch on the Republic of Azerbaijan
  1. Tez No: 987211
  2. Yazar: HAFİZ MUSTAFAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Değişen dünya ekonomi düzeniyle birlikte son on yedi yılda ön plana çıkmaya başlayan“kripto para”kavramı literatürdeki yerini almış ve yatırımcıların ilgisini çekmeye başlamıştır. Daha çok gelişmekte olan ülkelerde yeni bir kavram olan kripto para kavramı dünya ekonomisini ne yönde etkileyeceğine dair fikirler edinilmesinde fayda sağlayacaktır. Kripto paraların en önemli faydalarından biri, sınır ötesi para transferlerinde hız ve düşük maliyet sağlamasıdır. Bu yönüyle geleneksel bankacılık sistemine kıyasla daha avantajlı bir alternatif sunmaktadır. Ayrıca merkeziyetsiz yapıları, kullanıcıların finansal işlemler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasına ve şeffaflık ilkesinin güçlenmesine katkıda bulunmaktadır. Çalışmanın amacı Azerbaycandaki Kripto para kavramını detaylı bir şekilde incelemek, kripto para birimlerinin ticarette kullanılma olasılıklarına bakmak ve ardından kripto para birimlerinde faaliyet gösteren girişimcilerin kripto para kullanımlarını ve tutumlarını ortaya koymaktır. Bununla birlikte bir diğer amaçta Azerbaycanla ilgili kripto para literatürüne katkıda bulunmak ve ileride yapılacak araştırmalara ilham kaynağı olmaktır. Bu anlamda, çalışmanın uygulama kısmında Azerbaycan'da kullanılan kripto para birimlerinin durumu hakkında bilgi edinmek ve genel durumu değerlendirmek için konu hakkında tecrübe sahibi olan girişimciler ve iş insanları ile görüşmeler yapılmış, veriler toplanılmış ve çıkarımlarda bulunulmuştur. Araştırmalar, yatırımcıların veya girişimcilerin düşük transfer ücretleri, yüksek faiz oranları ve sonuç odaklı yapısı nedeniyle kripto para birimlerini tercih ettiğini göstermektir. Konuyla ilgili ileride yapılacak araştırmalar, kripto para birimlerinin günlük alışverişlerde yaygın olarak kullanılmasını engelleyen durumların incelenmesini ortaya çıkarılması anlamında önemlidir.
Özet (Çeviri)
With the changing global economic order, the concept of“cryptocurrency,”which has come to the forefront in the last seventeen years, has taken its place in the literature and begun to attract the attention of investors. As a relatively new concept, especially in developing countries, cryptocurrency will be useful in gaining insights into how it will affect the global economy. One of the most important benefits of cryptocurrencies is the speed and low cost of cross-border money transfers. In this respect, it offers a more advantageous alternative compared to the traditional banking system. Furthermore, their decentralized structure contributes to users having more control over financial transactions and strengthens the principle of transparency. The aim of this study is to examine the concept of cryptocurrency in Azerbaijan in detail, to look at the possibilities of using cryptocurrencies in trade, and then to reveal the cryptocurrency usage and attitudes of entrepreneurs operating in the cryptocurrency sector. Another aim is to contribute to the cryptocurrency literature related to Azerbaijan and to inspire future research. In this context, the application part of the study involved interviews with entrepreneurs and business people experienced in the field to gather information and evaluate the general situation regarding the use of cryptocurrencies in Azerbaijan. Data was collected and conclusions were drawn. The research shows that investors or entrepreneurs prefer cryptocurrencies due to their low transaction fees, high interest rates, and results-oriented structure. Future research on this topic is important in terms of examining and revealing the factors that prevent the widespread use of cryptocurrencies in daily transactions.